به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از سنندج، محمد هلاکو در سی و چهارمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کردستان که با حضور معاون اقتصادی رئیس جمهور در سنندج در حال برگزاری است اظهار کرد: در حوزه تجارت موانعی وجود دارد که عدم اجرای تصویب‌نامه مورخ ۲۴ بهمن ۹۷ در خصوص بازارچه‌های خانم شیخان و سیران‌بند از این مشکلات است که پیشنهاد می‌شود بازارچه‌های موقت و غیررسمی بازگشایی شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی سنندج با اشاره به عدم تصویب نهایی تخفیف سود بازرگانی در مرز باشماق برای واردات مانند سایر گمرکات استان‌های کشور را نیازمند تصویب در مصوبه ماده یک کمیته اقتصادی دولت دانست و بیان کرد: عدم مدیریت یکپارچه ساماندهی مرز باشماق و برون‌سپاری وظایف حاکمیتی از سوی جهادکشاورزی و استاندارد باعث افزایش هزینه صادرکنندگان است و این موضوع مغایر با قانون تجارت فرامرزی است لذا پیشنهاد می‌شود مرز ساماندهی شود و استقرار ادارات مرتبط با تجارت در مرز با نیروهای لازم انجام گیرد.

وی تسلی بسته سیاستی ارز صادرات و نحوه رفع تعهد ارزی که منجر به عدم صادرات صادرکنندگان با کارت‌های بازرگانی به اسم خودشان شده است، را از دیگر مشکلات دانست و بیان کرد: پیشنهاد می‌شود وضعیت معافیت برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان واقعی انجام گیرد.

وی اجرای طرح ساماندهی مرز باشماق توسط سازمان راهداری و حمل‌ونقل راهداری را اعلام کرد و خواستار تسریع در فراخوان مناقصه و تامین اعتبار در فاز اول و دوم شد.

هلاکو عدم حمایت و تقویت فعالان خدمات فنی و مهندسی در اقلیم کردستان را نیز از مشکلات دانست و خواستار ایجاد و تاسیس خط اعتباری ۱۰۰ میلیون یورو به اقلیم کردستان عراق شد.

انتهای پیام/