پایگاه خبری ربیع/

اول ذیعقده روز تولد حضرت معصومه (س) خواهر امام علی ابن موسی الرضا علیه السلام است که به نام «روز ملی دختران » نامگذاری گردیده است. این روز  عزیز را به همه دختران سرزمین ایران اسلامی  تبریک می گویم  امیدواریم این نامگذاری، منشأ ارزشمندی برای توجه، تفکر، تصمیم سازی و اقدامات پرخیر و پربرکت برای این بخش مهم و سرنوشت ساز از جامعه ما باشد گر چه از زمان نامگذاری تا به امروز اتفاق مشهودی که بتواند خوشایند باشد یا نبوده یا آنقدر که دیده شود و حق مطلب باشد دیده نشده است. این نامگذاری باید هویت واقعی دخترانی که زنان آینده این کشور و مادران تربیت کننده جامعه خواهند بود را احیا و ساماندهی کند اکنون دنیا با تبلیغات پر زرق و برق خودش و با استفاده از رسانه های بی حد و حصرش و سرمایه گذاریه های آشکار و پنهان تلاش می کند

دختران ما را از مسیر خود خود دور و به فرهنگ خودش فرا خواند تا هویت دینی و ملی ما را در دراز مدت محو و فرهنگ رفتاری مورد نطرش را جایگزین نماید لذا این نامگذاری برای جلب توجه و نشان دادن اهمیت این گروه از اجتماع است که همه مسئولان باید به آن بپردازند.اسلام و آموزه های مترقی آن و رفتارهای قرآنی پیامبر(ص) جایگاه و هویت زن در جامعه ای که دختران را زنده به گور می کردند احیا و هویت بخشید و با احیاء و اصلاح جایگاه زن در جوامع مختلف بشری، پدید آورنده تحوّلى مثبت و شگرف درتبیین جایگاه دختران و تکریم شخصیت و حقوق آنان گردیده و همواره مبیّن اوج تکریم و تجلّى ارزشهاى والاى انسانى دختران می باشد.رفتار رهبر جهان اسلام در ابتدای دوران رسالت در جهان آنروز و حتی امروز الگویی ارزشی و احیا کننده جایگاه شخصیتی دختران و زنان بوده و خواهد بود  چنانکه پیامبر اکرم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله با تمام عظمتش به زنان و دختران احترام مى‏گذاشت ؛ آن حضرت در برخورد با دخترش فاطمه علیهاالسلام همگان را به حیرت وامى‏داشت. مکرر دست دخترش فاطمه علیهاالسلام را مى‏بوسید و مى‏فرمود: «پدرش فداى او باد.»این حرکت در زمانی که جاهلیت حاکم بود و زنانی که دختر متولد می کردند می هراسیدند و دختر خود را پنهان می کردند که پدرش او را زنده بگور نکند که آخر هم می فهمید و زنده بگور می کرد مهم است باید شرایط آن جامعه را متصور شد تا درک موضوع و ارزش آن میسر گردد آری،  زمانى که حضرت عازم سفر بود فاطمه علیهاالسلام آخرین کسى بود که پیامبر از او خداحافظى مى ‏کرد و در بازگشت نیز زودتر از هر کسى به دیدن وى مى‏رفت و مى‏فرمود: «بوى بهشت را از دخترم فاطمه استشمام مى ‏کنم.» رسول مکرّم اسلام (ص) با این سخنان و برخورد عملى با دختر خود، علاوه بر شناساندن مقام و عظمت اهل‏بیت علیهم‏السلام و تأکید بر ادامه سلسله ولایت و امامت از طریق دختر خود، مى‏خواستند به تمامى انسانها ثابت کنند که در آخرین دین الهى، «دختران و زنان» از کرامت و جایگاه خاصّى برخوردارند. همچنین آن فرستاده بزرگوار میزان سنجش و ارزش مردان را در نوع برخورد و تعامل با زنان و دختران دانسته و مى‏فرمود: «بهترین شما (مردان) کسى است که براى زنان و دخترانش بهترین باشد.»همچنین در فرهنگ اهل‏بیت علیهم‏السلام نیز که ریشه در وحى و کلام الهى (قرآن) دارد، زنان و دختران از جایگاه خاصّى برخوردارند. تعابیر زیبا و بلندى که براى دختران به کار گرفته شده است، حاکى از این موضوع است. در سخنان معصومان علیهم‏السلام از دختران با واژه‏هایى چون: ریحانه (گل)، قواریر (بلورها)، و حسنه (نیکى) یاد شده است؛ که هر یک، نشان از امتیاز و ویژگى خاصّ طبیعى و روحى دختران دارد. لذا به حق مى‏توان دین مبین اسلام را بنیان‏گذار تکریم دختران و زنان دانست.

 اما، حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها دارای شخصیتی رفیع و والا مقام می‎باشد به طوری که ائمه طاهرین علیهم السّلام از این بانو، با جلالت و تکریم یاد کرده‎اند و حتی پیش از ولادت آن حضرت، بلکه پیش از ولادت پدر بزرگوارش، نام او بر لسان بعضی از ائمه علیهم السّلام آمده و از مقام والای او سخن گفته‎اند امام صادق علیه السّلام می‎فرمایند: «شهر قم، حرم ما است و در آن زنی از فرزندان من مدفون می‎شود، به نام فاطمه هر کس او را زیارت کند بهشت برای او ثابت می‎شود.. .»

 این فرمایش که نمونه اش بسیار است حاکی از شأن و عظمت و فضیلت این بانوی مکرم اسلام می‎باشد. بی‎شک این فضایل و خصوصیات اخلاقی این بانوی بزرگ است که او را دارای چنین مقام و منزلتی نموده است و بر اساس احادیث امامان معصوم مدفن فاطمه معصومه در قم ملجا و پناهگاهی برای علاقمندان خاندان عصمت و طهارت گردیده است. اگر دختران جامعه اسلامی آنحضرت را الگوی خود قرار دهند آینده ای سعادتمند خواهند داشت و شخصیت والای خود را به دست می آورند و راه رشد و کمال و پیشرفت برای آنان گشوده می گردد.