به گزارش پایگاه خبری ربیع، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به پرسش اختصاصی خبرنگار کیمیای وطن مبنی بر اینکه آیا اختصاص رقمی که گفته بودید برای احیای زاینده رود از شرکت فولاد مبارکه اصفهان به این امر اختصاص پیدا می‌کند، تنها این میزان اعتبار کافی خواهد بود گفت: نه قطعا این اعتبار کافی نیست؛ نیاز این طرح بسیار بیشتر از رقم‌هایی است که عنوان می‌شود.

وی درباره اینکه هیچ اعتباری برای زاینده رود در سازمان برنامه و بودجه اختصاص پیدا نکرده است و آیا زاینده رود مانند دریاچه ارومیه احیا می‌شود افزود: اعتبار برای زاینده رود در بودجه گذاشته‌ایم و ان شاءالله اختصاص پیدا خواهد کرد ولی نسخه درمان آن احیای طرح جامع زاینده رود است تا استان‌های اصفهان، یزد و چهار محال بختیاری بهره مند شوند و البته این مسئله باید کاملا عادلانه باشد.

رئیس جمهور به خبرنگار کیمیای وطن درباره خواسته مردم اصفهان که جاری شدن آب در زاینده رود است، پاسخ داد: ان شاءالله ما سعی می‌کنیم که این اتفاق رخ دهد و جریان زاینده رود دایمی شود، اما همه این‌ها نیازمند تهیه طرح و همچنین همراهی مردم استان‌ها و مناطق وابسته به زاینده رود است.

رئیس دولت سیزدهم در ادامه صحبت‌های خود در نشست خبری‌اش به این مسئله اشاره داشت که دولت برای احیای زاینده‌رود برنامه دارد. مسئله آب باید بدون نگاه بخشی، به‌صورت منطقه‌ای و با استفاده از همه امکانات حل شود و می‌خواهم بگویم که همه امکانات و راهکارها برای احیای زاینده‌رود، امروز روی میز دولت است.

آیت الله رئیسی از مردم استان اصفهان به دلیل اینکه وضعیت همه شهرستان‌های استان مهیا نبود که همه را از نزدیک ببینم و علی‌رغم میل باطنی نتوانستم پای درد و دل مردم در مناطقی که دورتر از مراکز استان هستند بشینم، عذرخواهی کرد.

وی با اشاره به در نظر گرفتن اعتبارات خوب برای استان اصفهان ادامه داد: این اعتبارات در جلسه‌ای با حضور معاون اول، یا از محل اعتبارات کشوری یا به‌صورت اعتبارات ویژه برای دستگاه‌ها با حمایت سازمان برنامه و بودجه نهایی شد؛ این مصوبات در تهران مطرح شد و در استان نیز به بهره نهایی رسید.

رئیس جمهور حضور وزرا و معاونین خود در بخش‌های مختلف استان اصفهان را ثمر بخش خواند و تاکید کرد: وزرا و معاونین در کل استان از دو روز پیش از سفر تلاش کردند و در سطح استان حضور داشتند و با پیگیری بسیار سعی کردند به مسائل واقف شوند تا این سفر یک‌روزه به مرحله تصمیم‌گیری برسد.

زاینده رود یکی از مسائل محوری وزیر نیرو است

وی با اشاره به مسئله آب و خشکی زاینده‌رود و تالاب گاوخونی تصریح کرد: این مهم‌ترین مطالبه مردم استان اصفهان است و برای مردم اصفهان اولویت مهم محسوب می‌شود؛ احیای زاینده‌رود برای دولت نیز مسئله اولویت‌دار است.

آیت الله رئیسی به سفر خود به همراه وزیر نیرو به منطقه شرق اصفهان اشاره کرد و گفت: خشکی رودخانه، زمین‌های کشاورزی و مشکل تالاب و روستاها و حتی مناطق اطراف زاینده‌رود را از نزدیک دیدیم، حتی در یک روستا هم حضور یافتیم، طبیعتاً مردم در این مناطق نگران آب شرب و کشاورزی هستند و این برای ما هم از نکات مهم و قابل بررسی است.

وی تاکید کرد: یکی از مسائل محوری وزیر نیرو از ابتدا، آب حوضه زاینده‌رود و مشکل آب در سه استان اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری بود؛ از این رو وزارت نیرو و دولت به دنبال طرح جامعی بودند که مرحله نهایی خود را می‌گذراند و محوریت آن برقراری عدالت در تقسیم شدن آب است.

 یک سوم اعتبارات سفر به اصفهان به آب اختصاص یافته است

وی گفت: در مسئله آب ملاک اجرای قانون و حقوقی است که وجود دارد، در این مسیر حقوقی برای استفاده از آب وجود دارد که در طرح جامع احیای حوضه آبریز زاینده‌رود هم بر آن تاکید شده و قرار است پس از نهایی شدن با نخبگان در میان گذاشته شود، به اطلاع مردم برسد و باعث ایجاد آرامش برای آنها شود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: اولویت حل مسئله آب، قطعاً حل مشکل آب شرب، آب کشاورزی و حتی صنعت است، اما به هر حال نیاز صنعت را می‌توان از محل پساب برطرف کرد.

وی با اعلام اینکه یک سوم اعتبارات سفر به آب اختصاص یافته اضافه کرد: این اعتبار برای پیشرفت طرح‌های آبرسانی در منطقه قرار داده شده، زیرا این مسئله اولویت‌دار استان اصفهان است، همچنین بخش قابل توجهی اعتبار نیز برای تکمیل انواع پروژه‌های نیمه تمام از جمله سلامت و حفظ و توسعه صنایع دستی، گردشگری و حفاظت از آثار باستانی قرار داده شده است.

رئیسی به تلاش‌ها برای افزایش میزان اعتبارات حوزه جوانان اشاره و تصریح کرد: این افزایش اعتبار برای طرح‌ها و پروژه‌های متنوعی از افزایش تسهیلات ازدواج گرفته تا موارد دیگر اختصاص می‌یابد، اعتقاد دارم که شرط موفقیت در هر تصمیمی همت مدیران استانی تا مدیران ستادی و حتی بخش مرکز است تا با نگاه تحولی مسائل را پیگری و حل کنند.

 مدیری که نگاه تحولی نداشته باشد باید در حاشیه قرار بگیرد

وی افزود: مدیری که نگاه تحولی نداشته باشد باید در حاشیه قرار بگیرد، بحث اخراج افراد البته میان نیست؛ نمی‌توانیم معطل کسی‌که حرکتش انقلابی و جهادی و متقن نیست شویم.

رئیسی اضافه کرد: استان اصفهان استان کشاورزی و گردشگری و صنعتی معرفی شده و با بازدید از پارک علمی و تحقیقاتی به این باور رسیده‌ام که اصفهان با این حجم بالا از مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و نوآورانه موفق، می‌تواند قطب علم و فناوری کشور باشد، کارهایی با پشتوانه مطلوب که می‌تواند زمینه انجام کار دانش بنیان را در کنار صنعت و کشاورزی و سفره مردم فراهم کند.

 حمایت از شرکت‌های دانش بنیان یک نوع سرمایه‌گذاری است

رئیس جمهور تاکید کرد: دانش خود فی نفسه ارزش دارد، اما اگر دانا ۰ به توانایی منجر شود، کار دانش بنیان ایجاد می‌کند، آن هم در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام سال تولید و اقتصاد دانش بنیان لقب گرفته است.

وی با اعتقاد به اینکه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان یک نوع سرمایه‌گذاری و نه هزینه کردن است، تصریح کرد: دولت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را در دستور کار خود قرار داده است؛ در این بین امیدواریم مسئولان استانی نیز کار را به جد دنبال کنند و گزارش مصوبات سفر را را به طور شفاف در اختیار مردم قرار دهند.

وی شورای اداری در دولت سیزدهم را شکلی نوآور برای حل مشکلات کشور و استان‌ها دانست و ادامه داد: معتقدم این شکل شورای اداری در ۴۰ سال اخیر بی سابقه بوده است، اینکه مطالب توسط وزرا گفته می‌شود، مدیران استانی حس خوبی می‌گیرند و مردم در جریان امور قرار می‌گیرند، در این بین رسانه‌ها نیز باید مصوبات را پیگیری‌کنند. عالی‌ترین مقام اجرایی استان یعنی استاندار و معاون اجرایی، امور را در مرکز و تا رسیدن به نتیجه پیگیری‌می‌کنند تا اعتبارات جذب و امور روی روال خود بیفتد.

ابعاد فرونشست در اصفهان باید بررسی شود

رئیس جمهور پدیده فرونشست را خطری بسیار جدی برای استان خواند و گفت: فرونشست یک پدیده رسانه‌ای یا روزنامه‌ای صرف نیست، این یک حقیقت است که باید با تشکیل یک کارگروه فوری علت وقوع آن بررسی شود، برخی این پدیده را ناشی از خشکی زاینده‌رود می‌دانند، اما همه دلایل این نیست، ممکن است فرونشست به دلیل حفر چاه غیر مجاز یا مصرف بی رویه آب یا موارد دیگر باشد. کارگروه فرونشست باید با حضور اساتید و کارشناسان فنی تشکیل شود تا مردم با نگرانی زندگی نکنند و بدانند روش‌هایی برای جلوگیری از این چالش جدی وجود دارد.

وی درباره برنامه جدی دولت برای جاری شدن زاینده‌رود گفت: ان‌شاالله با برنامه‌ای که وزارت نیرو با نظر نخبگان، اجرای قانون و کارهای پژوهشی مراکز علمی و در استان‌های بهره‌مند از حوضه آبریز زاینده‌رود دارند، مشکل با یک طرح جامع احیای زاینده‌رود و بهره مندشدن همه افراد از آب، به‌صورت عادلانه برطرف شود.

احیای زاینده‌رود، روی میز دولت است

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت برای احیای زاینده‌رود برنامه دارد، گفت: مسئله آب باید بدون نگاه بخشی، به‌صورت منطقه‌ای و با استفاده از همه امکانات حل شود و می‌خواهم بگویم که همه امکانات و راهکارها برای احیای زاینده‌رود امروز روی میز دولت است.

وی در پاسخ به این دغدغه که سهم استان از تخصیص منابع و اعتبارات تناسبی با جایگاه استان ندارد، گفت: ما باید پیشرفت را در پرتوی عدالت ببینیم و این برای مردم هم قطعاً دلنشین است، کشورهای توسعه یافته در دنیا وجود دارد، اما بی عدالتی هم در آنها موج می‌زند.

همه بخش‌ها در استان اصفهان برخوردار نیستند

رئیسی پاسخ داد: در بودجه ۱۴۰۱ عدالت را بر اساس آمایش سرزمینی مد نظر قرار دادیم تا پیشرفت و توقف و پیشرفت در نقاط مختلف بررسی شود، این توازن قطعاً نیازمند یک سند است، سندی به نام آمایش سرزمین که البته اشتباهات احتمالی هم ممکن است داشته باشد که آن هم قابل جبران است.

رئیس جمهور ادامه داد: در بودجه سال جاری محور اصلی بودجه ریزی رشد اقتصادی هشت درصد است، درباره اعتراض‌ها به عدم برخورداری اصفهان باید گفت همه بخش‌ها در استان برخوردار نیستند و یا بهتر است بگویم متوازن برخوردار نیستند مثل استان تهران؛ جاهایی در استان تهران است که جزو مناطق‌محروم هستند، اما خود تهران محروم تلقی نمی‌شود.

وی تاکید کرد: باید به بخش‌ها و مناطقی از استان که برخوردار نیستند، توجه ویژه‌ای صورت گیرد و تخصیص اعتبارات نیز با عدالت رعایت شود.

رئیس جمهوردر سفر خود به اصفهان علاوه بر دیدار با اقشار مردم با نخبگان هم دیدار کرد و در برنامه‌های مختلفی از جمله دیدار با کشاورزان اصفهان، بازدید هوایی از رودخانه زاینده‌رودو تالاب گاوخونی، بازدید از شهرک علمی تحقیقاتی استان اصفهان، بازدید از فعالیت‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان اصفهان، دیدار با آیت‌الله ناصری و غیره شرکت کرد وشرکت در جلسه شورای اداری استان آخرین برنامه ایشان بود.

همچنین ۲۲ نفر از وزرا، مدیران و معاونان استان اصفهان که رئیسی را در این سفر همراهی می‌کنند، به نمایندگی از دولت از شهرستان‌های مختلف استان اصفهان بازدید و از نزدیک در جریان مشکلات این شهرستان‌ها قرار گرفتند.

سفر رئیس جمهور و اعضای هیات دولت به اصفهان نوید یک رویداد کارآمد برای این استان است

همچنین سید رضا مرتضوی در جلسه شورای اداری استان در بیست و پنجمین سفر استانی رئیس جمهور و هیات دولت، افزود: رئیس جمهور و هیات وزیران ۲۶ خرداد ماه به استانی آمدند که دارای ۲۸ شهرستان، ۱۱۶ شهر، ۹۰۰ روستا، ۲۳ هزار شهید، ۵۱ هزار جانباز و سه هزار و ۵۰۰ آزاده است و هر کاری که برای مردم انجام دهیم در قبال این ایثار خیلی کار خاصی نشده است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته بدلیل سوء مدیریت در برخی بخش‌ها، مردم نسبت به برخی از سیاست‌ها آزرده خاطر شدند، اظهار داشت: نخستین و مهمترین مساله استان، موضوع آب است که مشکلات عدیده‌ای در حوزه معیشت، فرونشست، اقتصاد، برخی از ناهنجاری‌ها و مسائل اجتماعی بر استان تحمیل کرده است.

وی ادامه داد: علاوه بر استفاده از تدبیرهای کوتاه مدت برای حل کردن مساله آب استان لازم است در قالب یک طرح جامع و با حمایت کامل و پشتیبانی قاطع دولت در منطقه فلات مرکزی کاری کنیم که مشکل برای همیشه برطرف شود.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: دولت برای ساماندهی زاینده رود، تشکیل ستاد ساماندهی زاینده رود و اجرای طرح‌های مختلفی که از زمان گذشته می‌توانست به کمک فلات مرکزی بیاید و طرح‌هایی که وزیر نیرو روی آن کار می‌کند باید همت جدی داشته باشد تا در این دوره شاهد مشکلات نباشیم.

وی، یکی دیگر از چالش‌های مهم استان را مسائل بانکی، گمرکی و مالیاتی دانست و گفت: با توجه به فرسوده بودن برخی از صنایع نیاز است که مصوبات مرتبط برای شعاع ۵۰ کیلومتری اصفهان بمنظور تسهیل و نوسازی صنایعی که مشکلات عدیده برای هوا و تولید استان تحمیل کرده‌اند اجرا شود.

مرتضوی با تاکید بر لزوم استرداد طلب های مالیات بر ارزش افزوده، پرداخت یا تهاتر مطالبات چند صد میلیاردی برخی از واحدهای تولیدی از شرکت‌های دولتی، حمایت از صنعت ماشین‌سازی و افزایش اختیارات استان در حوزه پولی و بانکی، تصریح کرد: لازم است اختیارات سقف پرداختی بانک‌ها به ۱۰ برابر وضع موجود افزایش یابد.

وی با بیان اینکه ۳۳ درصد جاده‌های استان از سایر جاده‌ها فرسوده‌تر است، گفت: برای تصویب طرح‌های پشتیبانی و ترمیم جاده‌های استان در سفر رئیس جمهور بر سر سه هزار میلیارد تومان توافق شد که درخواست داریم همان عدد مورد توافق در مصوبه بیاید.

مرتضوی با تاکید بر ضرورت اجرای هرچه سریعتر طرح قطار تندروی اصفهان – تهران، افزود: بخشی قابل توجهی از بودجه کشور در این طرح هزینه شده اما هنوز بهره برداری نشده است که امیدواریم هرچه زودتر این امر محقق شود.

استاندار اصفهان با بیان اینکه وضعیت ما در بخش آموزش و پرورش خیلی خوب نیست و با کمبود ۱۶ هزار نیرو مواجه هستیم، گفت: ما سه هزار و ۲۰۰ کلاس فرسوده، ۳۸ کلاس کانکسی و ۱۵۲ کلاس سنگی در استان داریم.

وی همچنین با اشاره به اینکه حدود ۳۱ درصد از اعزامی‌های دوران دفاع مقدس از استان اصفهان بوده است، خاطرنشان کرد: ما حجم عظیمی از خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران داریم که باید به مطالبات و انتظارات آنها رسیدگی کرد.

وی وضعیت آلودگی هوا در اصفهان را اسفناک خواند و ادامه داد: برای برطرف شدن این معضل به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و نوسازی آن نیاز داریم که اگر اتفاق بیفتد باری از دوش استان برداشته می‌شود.

مرتضوی با بیان اینکه اصفهان ظرفیت‌های زیادی در زمینه صنایع دستی و گردشگری دارد، گفت: کارگره اقتصاد گردشگری در استان تشکیل شده و اگر منطقه دیپلماتیک برای مراودات بین المللی نیز تصویب و ایجاد شود کار بزرگی در جهت بهره برداری از این ظرفیت‌ها خواهد شد.

 کارگزاران ما باید الگو باشند

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه شورای اداری بدلیل جمع شدن همه مسوولان، فرصت ارزشمندی است گفت:مدیرانی که می‌خواهند دیگران در راه راست حرکت کنند اول باید خودشان مستقیم حرکت کنند.

سید یوسف طبدولتاطبایی نژاد افزود: اگر کسی بخشی از کار مردم را به عهده بگیرد و در را روی مردم و حاجت آنها ببندد از رحمت خدا دور است تا موقعی که در را باز کند و برای اینکه دین اسلام در دنیا الگو باشد باید خود کارگزاران ما الگو باشند.

زهرا نصیری