به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از یاسوج ، نشست شورای آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست سید محمدکاظم نظری معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در چند دستور کار برگزار شد.

یکی از دستور کارها در خصوص دانش‌آموزان مدارس استثنایی استان بود که مدیرکل آموزش و پرورش قبل از هر چیز توضیحی در خصوص تعداد این دانش‌آموزان و تعداد معلمان آن‌ها و تعداد مدارسی که در استان به آن‌ها خدمات می دهد در این جلسه ارائه داد.

زارعپور در ابتدا اظهار کرد: در همه دنیا بچه‌های استثنایی در مدارسی خاص درس می‌خوانند که نیاز ویژه دارند و اکنون نام دانش‌آموزان به نیازهای ویژه تغییر کرده پیدا است.

وی گفت: این بچه‌ها در ۷ طیف طبقه‌بندی می‌شوند که شامل کم توان ذهنی، آسیب‌دیده شنوایی، جسمی و حرکتی و اوتیسم و اختلال یادگیری و چند معلولیتی هستند و در کل استان به تعداد ۹۶۸ نفر از این دانش‌آموزان خدمات می‌دهیم.

این مسؤول افزود: در کل استان تعداد ۸۴ مدرسه ویژه این دانش‌آموزان داریم که تعداد ۴۰۰ معلم آن‌ها را درس می‌دهند و در یاسوج ۴ مدرسه ویژه داریم که ۴ مدرسه دیگر کمبود داریم و در دیشموک فضای استیجاری برای آن‌ها داریم و در دهدشت و گچساران نیز هر یک ۴ مدرسه ویژه داریم که در هر یکی از این شهر‌ها هم مثل یاسوج ۴ مدرسه کم داریم.

وی به سایر کمبودهایی که این دانش‌آموزان با آن مواجه هستند اشاره کرد و گفت: کمبود فضای ورزشی برای خود دانش‌آموزان و مربیان آن‌ها، مشکل هزینه ایاب و ذهاب و نبود وسیله نقلیه مناسب آن‌ها و کمبود نیروی متخصص برای آن‌ها داریم.

در ادامه شهابی از مسؤولان برنامه و بودجه استان این گونه آمار داد که سال گذشته برای کل آموزش و پرورش استان در بحث آموزش و تامین وسایل ۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار دادیم که از این میان برای مدارس استثنایی از کل این مبلغ ۳۱۵ میلیون تومان اختصاص داده شد.

معاون سیاسی امنیتی استاندار کهگیلویه و بویراحمد که روزگاری خود مدیرکل بهزیستی استان نیز بوده است ابتدا با ابراز گلایه از این که در چنین جلسه‌ای چرا نباید مدیران بهزیستی و حتی کمیته امداد حضور داشته باشند اظهار کرد: این مبلغ برای این تعداد دانش‌آموز استثنایی بسیار کم است و باید برای سال آینده افزایش داشته باشد.

مسؤولان آموزش و پرورش استان هم گلایه‌مند بودند که چرا مبالغی که برای خرید وسایل آموزشی از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تخصیص داده می‌شود تنها به نوسازی مدارس ابلاغ می‌شود و ما از چند و چون آن چیزی نمی‌دانیم تا برنامه‌ریزی لازم را داشته باشیم.

یکی از اعضای جلسه هم خطاب به حضار گفت که بچه‌های عادی اگر ترک تحصیل کنند خواهند توانست جایی برای خود کاری دست و پا کنند اما با این بودجه و اعتبارات ناچیزی که برای تحصیل بچه‌های ویژه گذاشته‌ایم هر آن امکان ترک تحصیل آن‌ها وجود دارد و بعد از آن تنها سربار جامعه می‌شوند.

بختیاری مسؤول آموزش و پرورش استثنایی استان هم گفت: این دانش‌آموزان علاوه بر معلم به مادریار و درمانگر و سایر عوامل نیاز دارند و بسیاری از آن‌ها از اقشار ضعیف و کم درآمد هستند که با هزینه ایاب و ذهاب کنونی قادر به درس خواندن نخواهند بود.

 طبق اعلام مسؤولان بودجه استان با اعتبار ۳۱۵ میلیون تومانی که برای مدارس استثنایی در نظر گرفته شده به هر یک از این تعداد دانش‌آموز تنها ۳۱۵ هزار تومان سرانه تعلق می‌گیرد که با وضعیت گرانی‌های فعلی و کرایه بالای وسایل نقلیه و سایر نیازهای دیگر عملا عدالت در حق این تعداد دانش‌آموز به صورت ناقص اجرا می‌شود.

انتهای پیام/۸۲۰۰۹