روند بازسازی شبکه فرسوده فاضلاب اصفهان از چه سالی عملیاتی شد؟

به گزارش پایگاه خبری ربیع، در سال ۸۶ با سفر هیات دولت به اصفهان، مبلغ ۲۰۰ میلیون یورو از محل فاینانس خارجی به پروژه “شناسایی و بازسازی شبکه فاضلاب اصفهان” تخصیص داده شد و مقرر گردید طی ۴ قسط ۵۰ میلیون یورویی این منابع در اختیار قرار گیرد و در سال ۸۸ مجوز اخذ مناقصه بین المللی به صورت فاینانس خارجی به مبلغ ۵۰ میلیون یورو کسب شد که در نهایت شرکت‌هایی از کشورهای آلمان، ایران و چین برنده مناقصه شدند. در سال ۹۰ پس از اخذ مجوزهای لازم از شورای اقتصاد، بانک مرکزی، گشایش اعتبار اسنادی آغاز شد و در نهایت سال ۹۴ عملیات بازسازی شبکه فرسوده اصفهان آغاز گردید.

آیا از همان ابتدا عملیات بازسازی شبکه فرسوده اصفهان به روش نوین اجرایی شد؟

بله، با شروع پروژه بیش از ۱۸۰ کیلومترشبکه فرسوده در اقطار ۵۰۰ میلی متربه بالا رسوب زدایی، ویدئو متری و گریدبندی شد که این گریدبندی براساس استاندارد WRC بوده است که یکی از روش‌های جدید در دنیا محسوب می‌شود. براین اساس بیش از ۱۰۰ نقطه از محل‌هایی که باید سریع مورد بازسازی و اصلاح قرار می‌گرفتند شناسایی شدند.

برای نقاطی که نیاز به بازسازی و اصلاح سریع داشتند، چه اقداماتی صورت گرفت؟

پس از شناسایی نقاط حادثه خیز به منظور جلوگیری از خسارات جانی و مالی هنگفت، بلافاصله ۱۰ کیلومتر از اقطار ۱۲۰۰، ۱۴۰۰ و ۱۶۰۰ میلی متر از شبکه فرسوده فاضلاب در مسیر خیابانهای نظر، میر، آبشاراول و دوم، میدان فیض، کمال اسماعیل، میدان خواجو، مشتاق اول و دوم، میدان بزرگمهر، حمزه، لاهور و چمران، عملیات اصلاح و بازسازی صورت گرفت این در حالیست که کلکتورهای اصلی فاضلاب عمدتاً در این مسیرهای یاد شده قرار داشت که حساسیت کار را افزایش می‌داد.

در عملیات بازسازی و اصلاح شبکه فاضلاب چه روش‌های نوینی مورد استفاده قرار گرفت؟

روش ریپلیسمنت (روش جایگزین) روش پاپ جیکسینگ، روش CIPP که از جمله جدیدترین روشهای بازسازی و اصلاح شبکه فاضلاب در دنیا هستند مورد استفاده قرار گرفتند. یکی از به روزترین تولیدات در زمینه نوسازی و به سازی شبکه‌های، فاضلاب در دنیا، لاینرهای انعطاف پذیر مقاوم شده با الیاف GRP می‌باشد که دارای استانداردهای معتبر اروپا و آمریکا بوده و در پروسه عمل آوری آن از اشعه UV استفاده می‌گردد. که در بازسازی و اصلاح ۷ هزار و ۵۰۰ متر از شبکه فرسوده اصفهان در اقطار ۶۰۰ میلی متر به بالا از روش CIPP استفاده شده است.

جایگاه اصفهان در کشور در استفاده از این روش‌های نوین را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اصفهان اولین شهر در کشور محسوب می‌شود که شبکه فاضلاب در آن به روش‌های نوین بازسازی شد. از زمانی که عملیات بازسازی و اصلاح شبکه فرسوده فاضلاب با تکنولوژی نوین در اصفهان در دستور کار قرار گرفت ۴ دوره کارگاه آموزشی باحضور کارشناسان آبفا از تمام کشور در اصفهان برگزار شد. این کارگاه‌ها به صورت تئوری و عملی برگزار شد تا برخی از فعالان صنعت آبفا درکشور با روش نوین بازسازی شبکه فاضلاب در دنیا آشنا شوند و با بومی شدن این تکنولوژی، سایر شهرها در کشور به منظور بازسازی شبکه فاضلاب بتوانند از توان داخلی در این زمینه بهره مند شوند.

دستاوردهای حاصل از اجرای روش‌های نوین را بیان کنید.

در این پروژه شرکت آبفا اصفهان برای اولین بار اقدام به خرید، نصب و راه اندازی فلوترهای شبکه فاضلاب در ۱۰ نقطه نموده که تا ۳۰ نقطه قابل افزایش می‌باشد، همچنین ۶ باران سنجش درسرشاخه های شبکه فاضلاب نصب شده که به زودی به ۱۰ نقطه افزایش می‌یابد. در واقع این فلوترها و باران سنجش‌ها، داده‌ها و دیتاهای خود را به مرکز کنترل و پایش شبکه فاضلاب به صورت آنلاین هدایت می‌کنند و ویدئو متری شبکه فاضلاب براساس این داده‌ها صورت می‌گیرد. می‌توان گفت به نوعی با راه اندازی این سامانه حجم ورودی و هدایت شبکه فاضلاب در هنگام وقوع حوادث و بارندگی‌ها به تصفیه خانه‌ها مدیریت می‌شود.

فاز دوم بازسازی شبکه فاضلاب چه زمانی در دستور کار قرار می‌گیرد؟

از ۳ هزار و ۷۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب اصفهان بیش از ۲۴۰ کیلومتر آن در اقطار بالای ۵۰۰ میلی متر است که ۱۸۰ کیلومتر از این رقم مورد شناسایی قرار گرفت، گرید بندی شد و ۱۰ کیلومتر آن مورد بازسازی قرار گرفت. بخش‌هایی از اقطار کمتر از ۵۰۰ میلی متر که بروز حادثه‌های هولناک در آنها کمتر و فقط مورد خوردگی قرار گرفتند، شناسایی و گریدبندی شد، که خوشبختانه مجوز اجرای فاز بعدی اصلاح و بازسازی شبکه فرسوده اصفهان اخذ گردیده و پس از انتخاب پیمانکار ادامه این پروژه در دستور کار قرار می‌گیرد، چرا که خوردگی و فرسودگی شبکه‌های فاضلاب موجب کاهش مقاومت، خرابی و فرو ریختن لوله‌ها می‌شود. از تبعات آن مسدود شدن لوله و فرونشست زمین است. که وقوع این رویداد می‌تواند در برگیرنده خسارات مالی و جانی و اجتماعی جبران ناپذیری باشد.

چه برنامه ریزی به منظور بازسازی فازهای بعدی شبکه فرسوده اصفهان صورت گرفته است؟

شبکه فاضلاب شهر اصفهان در سال ۱۳۴۴ اجرا شده و قدمت بالای این شبکه، فرسودگی آن را به دنبال داشته است. بر این اساس بازسازی شبکه فاضلاب به عنوان یکی از اولویت‌های شرکت در دستور کار قرار گرفته است.

مقرر شده در طول ۳۶ ماه، ۳۶۰ کیلومتر از شبکه فاضلاب شهر اصفهان بررسی و ۳۵ کیلومتر بازسازی انجام شود.

در فاز اول فقط یک چهارم از این بودجه تخصیص داده شده و در طول این مدت قسمت قابل توجهی از این پروژه انجام و بیش از صد کیلومتر از شبکه‌های فرسوده که اصلاح آن ضروری بود و فوریت داشت، شناسایی شده است، و قطعاً در فازهای بعدی اصلاح و بازسازی نقاط حساس در دستور کار قرارمی گیرد و در این زمینه برنامه ریزی های لازم صورت گرفته است.