به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از روابط عمومی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، حمیدرضا شهرکی معاون حمل ونقل این سازمان اظهار کرد: در راستای اجرای تاکیدات وزیر راه و شهرسازی مبنی بر استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه حمل‌ونقل و ارائه خدمات مردم‌پایه، اولین سکوی (پلتفرم) حمل و نقل مسافر بین شهری به صورت درب به درب توسط اتحادیه شرکت‌های تعاونی سواری کرایه بین شهری کشور طراحی و اجرایی شده است.
وی با اشاره به تفاوت نحوه شرایط خودرو، جاده و راننده و به دنبال آن متفاوت بودن خدمات‌رسانی و کارکرد سامانه‌ها در دو بخش حمل‌ونقل درون‌شهری و برون‌شهری، افزود: با هدف ارتقاء ایمنی سفر، محدودیت در ساعات رانندگی رانندگان بین شهری توسط پلیس راه کنترل می‌شود و برای انجام سفر، باید صورت وضعیت (سند حمل تمبردار دولتی) دریافت کنند.
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای ادامه داد: به منظور تسهیل در صدور سند حمل، موضوع حذف فیزیکی صورت وضعیت با اولویت ناوگان سواری کرایه بین شهری و فعال در پلتفرم «درب به درب» در دست اقدام است.
شهرکی تاکید کرد: با اجرای این طرح دیگر نیازی به مراجعه راننده به شرکت تعاونی نبوده و نظارت مدیر فنی نیز به صورت برخط و مجازی انجام می‌شود.
به گفته شهرکی قرار است در این سکوها همه شرکت‌های حمل‌ونقل سواری کرایه بین شهری و ناوگان تحت پوشش آن‌ها به کارگیری شده و نقش مدیریتی آن‌ها در مدیریت ناوگان، ارائه خدمات و پاسخگویی تقویت شود.
معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، رویکرد اصلی این سکوها را در ارائه خدمات تسهیل شده و شفاف به مردم دانست.
شهرکی اضافه کرد: در این سامانه، مسافر از نوع خودرو، قیمت، نام راننده، زمان سفر و دیگر اطلاعات مورد نیاز مطلع بوده و امکان انتخاب دارد، همچنین شرایط انتخاب خدمات مورد نیاز (محل توقف و سایر خدمات) برای طول سفر وجود دارد.
به گفته معاون حمل ونقل سازمان راهداری وحمل ونقل جاده‌ای، این پلتفرم‌ها دارای دو نوع اپلیکیشن است که یکی برای مسافران و ارائه خدمات به آن‌ها طراحی شده و در فروشگاه‌های اینترنتی قابل دستیابی است، اپلیکیشن دوم نیز به مدیریت ناوگان و سفر و توزیع ناوگان به مسافران پرداخته و در اختیار رانندگان و ناوگان پلاک عمومی جاده‌ای قرار می‌گیرد.
وی امکان ارائه خدمات ویژه امنیت سفر برای مستقبلین از مسافران و امکان ردیابی لحظه‌ای مسافر برای آن‌ها را از دیگر ویژگی‌های این پلتفرم‌ها برشمرد و گفت: همچنین از این طریق امکان شفاف‌سازی و ارائه گزارش‌های مربوط به انواع تراکنش بانکی بین مسافران و رانندگان با شرکت‌ها فراهم خواهد شد.
شهرکی خاطرنشان کرد: پلتفرم‌های سفرهای بین شهری مانند نرم‌افزار تاکسی‌های اینترنتی درون‌شهری بوده و از سویی تسهیلات و خدمات رفاهی دیگری نظیر پذیرایی، درخواست توقف بین راهی و … نیز بر اساس درخواست مسافران ارائه خواهد شد.
وی گفت: نرم‌افزار سفرهای بین شهری با نام تجاری “آیرو” با تاکید وزیر راه و شهرسازی مبنی بر استفاده از فناوری‌های نوین و خدمات مردم‌پایه در بخش حمل‌ونقل طراحی و اجرا شده است.