نماینده ولی فقیه در کاشان با اشاره به این که در روایات بالاترین زن در عالم فاطمه زهرا(س) است، اما این آیات دلالت بر این دارد که خداوند حضرت مریم را بر زنان عالم برگزیده است، گفت: منظور از نساء العالمین به معنای برترین در زمان عصر خودش است نه این که برترین زن تا پایان خلقت، اما حضرت فاطمه زهرا(س) در همه زمان ها برگزیده خدا است.

آیت‌الله عبدالنبی نمازی، نماینده ولی‌فقیه درکاشان دوشنبه شب بعد از نماز مغرب و عشا در دویست و ششمین جلسه تفسیر قرآن در مسجد حضرت قائم(عج) و در ادامه تفسیر و ترجمه آیات قبل و آیات ۴۳،۴۲ و ۴۴ سوره مبارکه آل عمران، گفت: خداوند در این آیات ماجرای انبیاء گذشته را به پیامبراکرم(ص) که در عصر انبیای سلف نبوده است و نمی داند چه وضعیت و چه شرایطی برای انبیای سلف بوده است.

وی افزود: کسی که قرار است خلیفه خدا در روی زمین شود و به منصب امامت و یا نبوت برسد، باید نسبت به گذشته و حال و آینده آگاه باشد، چرا که خلیفه خدا نمی تواند جاهل باشد و باید از حوادث گذشته و حال و آینده را باید آگاه باشد.

آیت الله نمازی با اشاره به این که برای اطلاع پیامبراکرم(ص) خداوند ماجرای انبیاء را به پیامبر گزارش کرده است یاد آورشد: قصه انبیای گذشته در قرآن این گونه نیست که قرآن کتاب قصه و داستان و رمان باشد، بلکه قرآن کتاب تعلیم و آگاهی و معرفت شناسی و این اطلاعات را خداوند این گونه در اختیار اولیای خودش قرار می‌داده است.

وی با اشاره به ترجمه آیه ۴۲ سوره مبارکه آل عمران که خطاب به پیامبراکرم(ص) است، گفت: اذْکُرُو یا محمد کلمه اذْکُرُو در آیه نیامده است اما پنهان است، به یاد بیاور آن زمانی که فرشتگان ما با مریم سخن گفتند و به او گفتند به درستی که خداوند تو را از عصاره همه انبیاء برگزیده است و تو را پاکیزه ساخت.

وی با اشاره به این که اهل بیت(ع) معصوم هستند، گفت: آیه ۴۲ سوره آل عمران دلالت بر عصمت آن است و این آیه هم در رابطه با حضرت مریم دلالت بر عصمت حضرت مریم(ع) است که خداوند او را برگزید و او را از هر نوع آلودگی از جمله آلودگی جسمی که معمولا خانم ها با آن مواجه هستند اما حضرت مریم از آن مبری بود، ضمن این که حضرت زهرا(س) نیز از آلودگی های ظاهری و بدنی و از کفر و شرک پاک و طاهر بوده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این که در روایات بالاترین زن در عالم فاطمه زهرا(س) است، اما این آیات دلالت بر این دارد که خداوند حضرت مریم را بر زنان عالم برگزیده است، گفت: منظور از نساء العالمین به معنای برترین در زمان عصر خودش است نه این که برترین زن تا پایان خلقت، اماحضرت فاطمه زهرا(س) در همه زمان ها برگزیده خدا است.

آیت الله نمازی در ادامه با اشاره به ترجمه آیه ۴۳ سوره مبارکه آل عمران گفت: فرشتگان به حضرت مریم گفتند خداوند تو را برگزیده است و تو را از هرگونه آلودگی و خباثت پاکیزه ساخته است و خدا را بندگی و ستایش و سجده کن و در زمره عبادت کنندگان خدا باش.

وی همچنین ترجمه آیه ۴۴ سوره مبارکه آل عمران را خطاب به پیامبر اکرم(ص) دانست و افزود: خداوند در این آیه به پیامبر می فرماید، ماجراهایی را که ما برای شما نقل می کنیم از اخبار غیبیه است که ما به تو گزارش کنیم، تا آگاه باشی زمانی که بین قوم بنی اسرائیل بحث و مذاکره شد، حضرت مریم تحت تکفل چه کسی باشد چون پدر مریم جناب عمران قبل از به دنیا آمدن حضرت مریم فوت کرده بود و اختلاف بر سر تکفل حضرت مریم بود و چون به نتیجه نرسیدند قرار شد قرعه کشی‌ کنند.

وی با بیان این که در آیه ۴۲ سوره آل عمران واژه اصْطَفَاکِ دوبار تکرار شده است، إِنَّ اللّهَ اصْطَفَاکِ وَطَهَّرَکِ وَاصْطَفَاکِ گفت: مرحوم امین الاسلام در تفسیر مجمع البیان نقل می کند، اما سند آن در تفسیر نورالثقلین است که در تفسیر نورالثقلین از امام باقر(ع) نقل می کند، امام باقر(ع) فرمود اصْطَفَاکِ اولی، به مریم می گوید خداوند تو را از نسل انبیاء برگزید و اصْطَفَاکِ دوم می فرماید، خداوند تو را برگزید برای این که مادر فرزندی باشی که بدون همسر است و خداوند این امتیاز را به تو داده است تا عیسی را از دامن تو بدون همسرآفرید.