به گزارش پایگاه خبری ربیع، اهمیت نماز در اسلام تا جایی مورد اشاره قرار گرفته که همه کردارهای عبادی دیگر به شرط قبولی آن پذیرفته می‌شود و این گونه است که اگرفواید و آثاراین فریضه دینی را ازهمان اوان کودکی برای کودک و نوجوان تشریح کنیم گویی درهمه زمینه‌ها سرمایه‌گذاری کردیم.

متاسفانه در طول سال های قبل بر روی فریضه واجب نماز چندان سرمایه گذاری و برنامه های فرهنگی درادارت ،نهادهای مختلف فرهنگی و اجتماعی و غیره برای ترویج نماز وجود نداشت اما در دولت سیزدهم مسئولان فرهنگی عزم بیشتری برای این موضوع جزم کرده اند تا بتوانند با تقویت فرهنگ نمازدر بین مردم و به خصوص نسل جوان از بروزآسیب های اجتماعی جلوگیری نموده و افراد بتوانند در سایه سارمعنویت به سمت خدای متعال رهنمون شوند.

در همین زمینه آیت الله سید یوسف طباطبایی ،نماینده ولی فقیه در استان  و امام جمعه اصفهان گفت:با توجه به نزدیک شدن ایام محرم و صفرمسئولان باید به این نکته توجه داشته باشند که  به محض شنیدن صدای اذان باید مراسم هیئت تعطیل و همه برای نماز آماده شوند؛ این یکی از مسائل مهم و اساسی است که در استان اصفهان باید به یک الگو تبدیل شود.

فرمانداران و شهرداری ها پخش اذان در شهر ها را پیگیری کنند

در این پیوند، معاون سیاسی و امنیتی استاندار اصفهان نیز با ابرازگلایه از پخش نشدن صدای اذان در بعضی از مناطق شهر تصریح کرد: قرار بود در شهر صدای اذان در وقت صبح، ظهر و شب در همه‌ جای شهر طنین‌انداز شود. تمام فرمانداران و شهرداری ها باید با بکارگیری امکانات موضوع پخش اذان را در شهر اجرا کنند.

محمدرضا جان‌نثاری، نقش آموزش‌و‌پرورش در ترویج و اقامه نماز، را بسیار با اهمیت عنوان کرد و افزود:در این رابطه  دانشگاه وظیفه سنگین‌تری دارد که علاوه بر اقامه نماز، باید گفتمان نماز را در بین جوانان ترویج کند.

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش تنها وظیفه ندارد نماز را در بین کارمندان اقامه کند، بلکه وظیفه دارد اصل نماز را در بین دانش‌آموزان ترویج دهد و چه بسا دانش‌آموز ابتدایی با آشنایی با این فریضه ، پدر و مادر خود را که اهل نماز نباشند، را نمازخوان کند گفت: ایجاد امکانات در نمازخانه‌های بین‌راهی ،ایجاد نمازخانه در اماکن عمومی، پاساژها، مجتمع‌ها ،ایجاد نمازخانه ها در ادارات،ایجاد نمازخانه در مجموعه‌های ورزشی، سالن‌ها، مترو، پایانه مسافربری ، اقامه نماز در مدارس ، بررسی کمبیود مساجد در شهرهای جدید و مناطق صنعتی  باید توسط متولیان و ستاد اقامه نماز پیگیری شود.

وی به سند راهبردی ستاد اقامه نماز در استان اشاره کرد و گفت: در سفرهای شهرستانی استاندار نماینده‌ای از ستاد اقامه نماز حضور دارد تا وضعیت برگزاری نماز را بررسی کند و در صورت وجود مشکلات در جلسه شورای اداری شهرستان مطرح و بودجه و تمهیدات لازم اختصاص یابد.

تعیین زنگ نماز در مدارس استان

همچنین مدیرکل آموزش ‌و‌پرورش اصفهان از تعیین زنگ نماز در مدارس استان خبر داد واشاره کرد برگزاری نماز جماعت در پایگاه‌ها و کلاس‌های تابستانه  از دیگر برنامه‌های آموزش و پرورش است .

محمدرضا ابراهیمی، افزود:رویکرد دولت جدید دین‌مدارانه‌تر، انقلابی و توجه به معنویات رهبری و جاری کردن کلام خدا و به تعبیر گسترده کردن سفره تربیتی و دینی دانش‌آموزان است.

وی افزود:آموزش‌های عملی نماز در پایه‌های مختلف در سه ماه نخست امسال صورت گرفت و در سال تحصیلی پیش‌رو ادامه دارد. جشن شکوفایی و تشرف به سن تکلیف در مدارس دخترانه برای پایه سوم ابتدایی و در پایه نهم برای پسران انجام شد.

آموزش ۵ جلسه‌ای برای خانواده‌ها در همه مدارس در خصوص اهمیت نماز مد نظر قرار گرفته است. برای سال تحصیلی جدید، حضور دانش‌آموزان در پایگاه‌های نماز جمعه هر شهرستان در دستور کار قرار گرفته است. شاداب سازی نمازخانه‌های مدارس با هدف جذب و ترغیب دانش‌آموزان برای شرکت در نماز جماعت به مدیران مدارس و دعوت از چهره‌های محبوب و اثرگذار در راستای نماز توصیه شده است. طرح‌های پژوهشی، هنری، مسابقات کتاب‌خوانی در راستای ترویج فرهنگ نماز در مدارس انجام شده است.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم در راستای ترویج نماز برای نسل جدید گام برداریم باید همه عوامل اجرایی و تبلیغی مانند صدا و سیما، رسانه، آموزش و پرورش  دست به دست هم وظایف و تکالیف خود را به نحو احسن به انجام رسانیم تا تحولی در فضای فرهنگی را شاهد باشیم.

  ۸۰ درصد برنامه‌های ستاد اقامه نماز معطوف به آموزش و پرورش است

رئیس ستاد اقامه نماز استان اصفهان نیزاز تدوین سند راهبردی ستاد اقامه نماز در اصفهان خبر داد و گفت: بیش از ۸۰ درصد برنامه‌های ستاد اقامه نماز معطوف به آموزش و پرورش است.،حتی از دیگر دستگاه‌ها نیز برای این منظور کمک می‌گیریم تا اقامه نماز جماعت انجام شود و دوره‌های مختلف آموزشی برای کارمندان و مربیان فرهنگی و پرورشی و معلمان سوم ابتدایی، معلمان علوم پایه و ائمه جماعات و سایر گروه‌ها برگزاری می‌شود.

حجت الاسلام ابراهیم رنجبرافزود: در استان اصفهان مجموعه‌ای برای مربیان مهدها و مدارس تدوین شد که به زودی به چاپ می‌رسد. همچنین تولید محتواهای نماز به صورت موشن‌گرافیک، پادکست صورت گرفته که در صدا و سیما و رسانه‌ها و فضای مجازی در اختیار نوجوانان و جوانان قرار می گیرد.

وی گفت:همچنین نشست‌هایی از ابتدای مهرماه صورت می‌گیرد که برای دانش‌آموزان گفتمان نمازشناسی و برای خانواده‌ها شیوه‌های دعوت به نمازرا با دعوت از اساتید متخصص برگزار می کند .

زهرا نصیری