به گزارش پایگاه خبری ربیع، کارشناس پیشگیری اداره کل بهزیستی گفت: طرح ماد اقدامی مشترک بین آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی است که با حمایت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری در جهت مشارکت اجتماعی دانش آموزان اجرا شد.

محمد علی سلطان الکتابی ابراز داشت: در طرح «مشارکت اجتماعی دانش آموزی (ماد)» با هدف جلب افزایش سرمایه و سلامت اجتماعی، دانش آموزان در قالب فعالیت‌های گروهی به مساله اجتماعی روز می‌پردازند. یکی از این طرح‌ها را ۶ دانش آموز دبیرستان شهید عبدالهی انتخاب کردند و پس از طرح مساله زیر نظر معلم پرورشی که در نقش تسهیلگر واقع شد به صورت داوطلبانه و با توجه به آموزه‌های کتاب «تفکر و سبک زندگی» در کارگاه‌های آموزشی به مدت ۲۴ ساعت در ۱۳ نشست طرح را پیش بردند.

وی افزود: در فرایند مشارکتی علاوه بر شناسایی و تحلیل و حل مساله، فراگیری «مفهوم مساله» در قالب آسیب‌های اجتماعی اجرا می‌شود تا در گروه‌های چند نفره بارش فکری صورت گیرد و با دسته بندی موضوع و تقسیم وظایف مراحل پیش رود. در نهایت برای جلب حمایت مادی و معنوی شناسایی سازمانی که نقش حمایتی پیدا می‌کند مهم است تا دانش آموزان با «مفهوم حمایت یابی» هم آشنا شوند.

سلطان الکتابی با اشاره به طرح «تنفس پاک» دانش آموزان دبیرستان شهید عبدالهی اظهار داشت: در طرح مذکور، دانش آموزان فروشگاه‌هایی که مواد دخانی عرضه نمی‌کردند را شناسایی و به صورت خودجوش حمایت یابی را در شهرداری جستجو کردند و از اداره مشارکت‌های فرهنگی، اجتماعی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان درخواست کردند که در به سرانجام رساندن پروژه، آن‌ها را حمایت کند.

کارشناس پیشگیری اداره کل بهزیستی با بیان اینکه سه سازمان آموزش و پرورش و بهزیستی و شهرداری در پیوندی سازنده اتفاق مهمی را رقم زدند ابراز داشت: در این طرح ۵ فروشگاه در منطقه همت آباد شناسایی شدند که با توجه به آنکه این منطقه با آسیب‌های اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کند این تعداد از فروشگاه که به عرضه مواد دخانی مبادرت نمی‌کنند تقدیر شدند.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه “تنفس پاک” علاوه بر تشکر از صاحبان این فروشگاه‌ها به آنها برچسبی از طرف سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان اعطا می‌شود که بر روی آن نوشته شده «جهت سلامتی و طول عمر شما مشتری گرامی و همینطور خانواده بزرگوارتان در این فروشگاه سیگار فروخته نمی‌شود.»