پایگاه خبری ربیع/

 ” تلاش برای آرایش ظاهر آمریکا و شکوه و جلال آن مانع از غرق شدنش نیست و آمریکا غرق خواهد شد”.مقام معظم رهبری ۲۹ بهمن۱۳۹۸

در روزهای اخیر تهاجم طرفداران ترامپ و به تحریک آن مرد نامرد شکست خورده به کنگره آمریکا مثل بمبی مهیب به صدا در آمد و آبروی نداشته دمکراسی غربی و آمریکایی را بر باد داد؟! ترامپ در آخرین روزهای عمر حکمتش چهره واقعی دموکراتیک غری را به نمایش گذاشت و به دنیا نشان داد آنجا هیچ خبری نیست فقط با قلدری و با استفاده از نا فهمی و ترس حکام خودباخته بسیاری از کشورهای بزدل را تحت سلطه خود برده است و اتفاقا آنها نیز به شدت از دموکراسی به دورند و معمولا مستبد هستند؟!

 حمله معترضین آمریکایی به کنگره که نوعی اعتراض به دموکراسی توخالی آمریکا بود، بیان کننده شدت گرفتن افول ایالات متحده بود که این افول از زمان حمله این کشور به عراق و افغانستان آغاز شده است. گرچه افول آمریکا از ماه های اول قرن بیستم و یک بصورت موریانه آغاز شده است اما شورش داخلی مردم این کشور علیه دموکراسی اوضاع روبه سقوط این کشور را شدت بخشید.

بطوریکه متحدین این کشور نیز بشدت نگران آمریکا هستند. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی می گوید: «باور نمی‌کردم [روزی] شاهد چنین تصاویری در قدرتمندترین دموکراسی جهان باشم.همچنین «نوام چامسکی»، اندیشمند و نظریه‌پرداز مشهور آمریکایی معتقد است “افول آمریکا آغاز شده است”. اندیشمندان آمریکایی روند افول آمریکا را به افول موریانه ای تشبیه کردند که البته امروز مشخص شد افول آمریکا  نه تنها در جامعه بین المللی، بلکه در داخل این کشور نیز امکان اعمال حکومت داری ندارد.

حتی خود ترامپ، در سال ۲۰۱۶ به از دست رفتن نشانه‌های قدرت آمریکا اعتراف کرد و با بیان اینکه آمریکا دیگر با عظمت نیست، محور شعار تبلیغاتی‌اش را «آمریکا را دوباره با عظمت کنیم» قرار داد. دولت ترامپ علاوه بر این در نخستین سند راهبرد امنیت ملی خود (سال ۲۰۱۷) رسماً افول قدرت آمریکا را به رسمیت شناخت و محور برنامه‌هایش را تلاش برای جلوگیری آن قرار داد.

کاهش قدرت اقتصادی آمریکا در سطح بین المللی یکی از نشانهای افول آنست، زیرا میزان تاثیر گذاری آمریکا در اقتصاد جهانی از ۴۰ درصد به ۲۰ درصد نزدیک شده است. بدین لحاظ کارشناسان، خیزش قدرت‌های نوظهور از جمله چین و‌ هند را علامت آشکار پایان برتری آمریکا در عرصه‌های مختلف به ویژه اقتصاد تلقی می‌کنند. در ایالات متحده بیش از ۸۰ درصد مردم نظام اقتصادی خود را ذاتاً ناعادلانه و نظام سیاسی را فریبکار و در خدمت «منافعی خاص» و نه منافع مردم می‌دانند.

اکثریتی چشمگیر معتقدند صدای کارگران در امور جاری جامعه شنیده نمی‌شود.اینکه دولت مسئول کمک به مردم نیازمند است، و اینکه صرف هزینه برای بهداشت و آموزش بر حذف مالیات و کاهش بودجه اولویت دارد، و لوایحی که امروز جمهوری‌خواهان در کنگره به آسانی می‌گذرانند به سود صاحبان ثروتمند و به ضرر عموم مردم است. موضوعی که درباره کشتی تایتانیک هم صادق است. یعنی این کشتی عظیم محلی برای خوشگذاری سرمایه داران تبدیل شده بود و عملا مردم عادی در آن جایگاهی نداشتند.نشانه دیگر افول آمریکا بی اعتمادی مردم آمریکا به حکومت خود است.

انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا باعث شد که جامعه آمریکایی با شکاف عمیقی روبرو شود. طرفداران هر دو طیف نسبت به آرای انتخاباتی خود بشدت نگران بودند و از تقلب گسترده در سیستم انتخاباتی آمریکا سخن می گفتند. اعلام رسمی تقلب توسط رئیس جمهور آمریکا، دموکراسی غرب را زیر سوال برد. حال که معترضان آمریکا به کنگره آمریکا که مهد دموکراسی این کشور محسوب می شد، نشان داد که مردم این کشور به هیچ وجه دموکراسی آمریکایی را قبول ندارند.

نکته بعدی این است که شکاف بین ایالت ها نیز آشکار شده است. موضوعی که برخی پیش بینی میکنند که ایالات متحده در حال تبدیل شدن به ایالات متفرقه است که البته دیری نخواهد پایید که این اتفاق خواهد افتاد.و از کاهش قدرت نرم و سخت آمریکا می توان به عنوان سومین نشانه افول نام برد. اگر سال ۲۰۰۳ را به یاد بیاوریم آمریکا در زمان لشکر کشی به غرب آسیا به راحتی توانست به جز چند کشور، کل دنیا را با خود متحد سازد. ولی در وضعیت فعلی آمریکا چنین توانی را ندارد.

به نحوی که در موضع برجام، کاخ سفید تنها ماند و تنها رژیم هایی مثل عربستان و اسرائیل از آن حمایت کردند. آیا عدم توانایی مدیریت جنگ سوریه و موشک باران پایگاه آمریکا در عراق توسط ایران و …به معنای پایان ابر قدرتی آمریکا محسوب نمی شود. وضعیت آشفته آمریکا جوری در حال رقم خوردن است که رئیس سازمان سیا نیز اعلام کرد: دوران پسا آمریکا شروع شده است. نشانه چهارم افول عنقریب آمریکا  نداشتن قدرت سیاسی مستقل است. شاید بتوان آمریکا را کشور لابی معرفی کرد بنحوی که هر کشوری با صرف هزینه به راحتی می تواند در تصمیم گیری های کنگره و کاخ سفید دخالت داشته باشد. یکی از لابی های تاثیر گذار لابی صهیونیسم است. نقش لابی صهیونیسم در سیاست آمریکا به میزانی است که اندیشمندان سیاست‌های تحمیل‌شده از سوی این لابی را عاملی می‌دانند که موجب زوال قدرت آمریکا شده است.

نمونه های بسیاری می توان از افول قدرت آمریکا شمرد که بوقوع پیوسته است از جمله، قدرت شدن کشورهایی همچون روسیه و ایران که همواره آمریکا را به چالش اساسی کشانده اند، بوجود آمدن اختلافات داخلی در آمریکا، افزایش کشورهای مخالف با آمریکا، تغییر ارزشهای انسانی به ارزشهای حیوانی در داخل جامعه آمریکا و… آری، آمریکا همچون کشتی تایتانیک در حال غرق شدن است و بزودی غرق خواهد شد چنانچه آثارش را در روزهای اخیر در تهاجم طرفداران ترامپ به کنگره بعنوان مرکز مهم دموکراسی نشان دادند و چه بسا در روزها و هفته ها و ماههای آینده ادامه خواهد داشت.