به گزارش پایگاه خبری ربیع، یکی از تعابیری که در قرآن آمده و بسیار هم بر آن تأکید شده، شیطان است. قرآن انسان‌ها را از کید شیطان درونی و بیرونی بر حذر داشته و هشدار داده است مبادا از او پیروی کنید؛ زیرا شیطان شما را به راه نادرست و غیرانسانی و به اسفل‌السافلین می‌کشاند؛ بنابراین ازجمله ضرورت‌های یک انسان مسلمان و یک ملت انقلابی، دشمن‌شناسی است. دشمن‌شناسی به معنای شناخت ویژگی‌ها، روش‌ها، عناصر قدرت و ضعف‌های دشمن موجب می‌شود تا ما در مقابله با دشمن نه‌تنها منفعل نشویم، بلکه بر دشمنان غالب شویم.
رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان، رژیم بسیار شرور آمریکا را به تعبیر حقیقتا درست امام راحل، «شیطان بزرگ» و «شیطان اکبر» خواندند و خاطرنشان کردند: نظام آمریکا، کارگزار شبکه خطرناک و خبیث صهیونیسم بین‌الملل، دشمن ملت‌های مستقل و عامل بیشتر جنگ‌ها در منطقه و جهان است و مانند زالو درصدد مکیدن دار و ندار ملت‌هاست.
رهبر کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره)، فرمودند: «آمریکا، شیطان بزرگ است». این تعبیر حضرت امام(ره) ظرافت‌های جالبی دارد که می‌بایست بدان‌ها پرداخته شود؛ از همین رو شناخت دشمنان انقلاب اسلامی ضرورتی انکارناپذیر است که می‌باید مورد توجه قرار گیرد.
اهمیت دشمن‌شناسی در انقلاب، زمانی روشن‌تر می‌شود که بدانیم عده‌ای خواسته یا ناخواسته به تعبیر مقام معظم رهبری(ره) به دنبال بزک‌کردن چهره پلید و زشت دشمنان انقلاب اسلامی و در رأس آنان آمریکا هستند؛ این در حالی است که آمریکا در عمل اثبات کرده دشمن درجه یک ملت و انقلاب اسلامی است. این دشمنی را در روزهای اخیر و پس از خارج‌شدن از برجام و پافشاری بر تحریم‌های نفتی، بانکی و… آشکارتر از همیشه به نمایش گذاشته است. حال سؤال این است که وجه تشابه آمریکا و شیطان چیست؟
یکی از ویژگی‌های شیطان، عداوت است: «إِنَّ الشَّیْطانَ لَکُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا»؛ «البته شیطان دشمن شماست؛ پس او را دشمن بدانید.» (فاطر: ۶)
قرآن کریم شیطان را دشمن قسم‌خورده انسان معرفی می‌کند: «قَالَ فَبِعِزَّتِکَ لَأُغْوِیَنَّهُمْ أَجْمَعِینَ» (ص: ۸۲)
عداوت شیطان تا جایی است که انسان را به حمله تمام‌عیار از چهار طرف تهدید می‌کند: «سپس از پیش رو و پشت سر و از طرف راست و از طرف چپ آنها به سراغشان می‌روم.» (اعراف: ۱۷)
همین جا اشاره کنیم که عداوت و دشمنی آمریکا نسبت به مردم و انقلاب اسلامی همانند عداوت شیطان بر کسی پوشیده نیست. اقدامات خصمانه آمریکا در سال‌های پیروزی و استقرار انقلاب اسلامی و در دوره ۴۰ ساله اخیر، نهایت دشمنی و عداوت آن را نشان می‌دهد؛ اقداماتی چون جاسوسی، حمایت و کمک به منافقان و تروریسم در ترور استوانه‌های انقلاب و مردم، تحریک و حمایت تسلیحاتی و اطلاعاتی از صدام و صهیونیسم و عربستان و تحریم‌های اقتصادی که فقط گوشه‌ای از جنایات آمریکاست.
قرآن دومین ویژگی شیطان را ضعف نیرنگ معرفی می‌کند: «إِنَّ کَیْدَ الشَّیْطانِ کانَ ضَعیفاً»؛ «نقشه شیطان همانند قدرتش ضعیف است.» (نساء: ۷۶)
اگرچه شیطان از هر حربه‌ای برای فریب و نابودی انسان بهره می‌برد، اما باید دانست مکر شیطان فقط برای کسانی کارساز است که رابطه آنها با قدرت بی‌انتها، یعنی حضرت حق، گسسته شده است؛ ولی کید شیطان برای بندگان خالص خدا کارساز نخواهد بود.
آمریکا در جهت دستیابی به مقاصد شوم خود و سرنگونی انقلاب اسلامی از هیچ حربه و نقشه‌ای فروگذار نکرده است؛ اما با وجود نقشه‌های شوم آن و تلاش در نابودی انقلاب اسلامی، به مدد الهی و پیروی از ولایت همان‌گونه که امام خمینی(ره) فرمودند آمریکا هم هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
تکبر، خودبرتربینی و فخرفروشی از ویژگی‌های شیطان است که آمریکا آن را عملا کپی کرده و به کار می‌بندد: «قَالَ مَا مَنَعَکَ أَلَّا تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُکَ قَالَ أَنَا خَیْرٌ مِنْهُ خَلَقْتَنِی مِنْ نَارٍ وَخَلَقْتَهُ مِنْ طِینٍ»؛
«خداوند فرمود: چون تو را به سجده امر کردم چه چیز تو را بازداشت از اینکه سجده کنی؟ گفت: من از او بهترم؛ مرا از آتش آفریدی و او را از گل.» (اعراف: ۱۲)
آری، مطالعه تاریخ شکل‌گیری آمریکا، چهره متکبر و خودبرتربین آن را نمایان می‌کند؛ از کشتار سیاهپوستان و سرخپوستان آمریکایی تا به خاک و خون کشیدن یمن و بحرین و سوریه و عراق و افغانستان و… ؛ ادعای کدخدایی جهان و کشتن انسان‌ها در اقصی نقاط دنیا که آمار و ارقامش شرمسارکننده است.
از ویژگی‌های شیطان که آمریکایی‌ها آن را در تمامی دوره‌های کشورشان داشته‌اند، غیرقابل اعتماد بودن است؛ زیرا بارها خلف وعده کرده است. باید همیشه هوشیار بود که وعده‌های شیطان همیشه براساس دروغ و نیرنگ بوده و اعتمادکردن به او نتیجه‌ای جز خسران و زیان به همراه نخواهد داشت. چنانچه علی(ع) فرمودند: «و حذرکم عدوا نفذ فی‌الصدور خفیفاً و نفث فی الاذان نجیاً فاضل و اردی و وعد فمنی»؛
«و شما را پرهیز داد از دشمنی شیطانی که پنهان در سینه‌ها راه می‌یابد و آهسته در گوش‌ها راز می‌گوید، گمراه و پست است، وعده‌های دروغین می‌دهد و در آرزوی آنها به انتظار می‌گذارد.» (خطبه ۸۳)
تاریخ نشان داده است در هیچ زمینه‌ای و هیچ‌گاه اعتماد به شیطان بزرگ، آمریکا، سودآور نبوده و آمریکا برای هیچ کشوری حتی دوستان و پیروانش قابل اعتماد نبوده است؛ چه رسد برای کشور اسلامی ما که در مبانی و اصول در نقطه مقابل آمریکا قرار دارد.
آمریکا، زمانی صدام را حمایت مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی می‌کرد و زمانی دیگر به جرم داشتن همین تسلیحات به عراق حمله کرد. وعده‌های پوچ و توخالی آمریکا در برجام و مذاکرات هسته‌ای، نمونه‌ای مشهود از غیرقابل اعتماد بودن شیطان بزرگ، آمریکاست؛ بنابراین مبارزات ملت ایران با آمریکا همچنان ادامه دارد تا پوزه او را به خاک بمالد و او را مجبور به ادای احترام به ملت ایران کند.