به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از سنندج، محمدباقر محمدی در نشست خبری با حضور خبرنگاران در سنندج، اظهار کرد: انعکاس صحیح اخبار و اطلاع‌رسانی به جامعه از رسالت‌های مسوولان فعال در حوزه مدیریت بحران است.

وی تصریح کرد: انعکاس صحیح و به موقع خبرها موجب حاکم‌شدن آرامش در جامعه خواهد شد که مطبوعات ما در این زمینه سرآمد هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کردستان دقت و سرعت در انعکاس خبرها را مهم ارزیابی کرد و گفت: اگر دقت در انعکاس اخبار وجود نداشته باشد شایعات زیادی را به دنبال خواهد داشت که موجب نگرانی در جامعه می‌شود.

محمدی افزود: نحوه مقابله با حوادث و سوانح برای خبرنگار ضروری است چرا که در بحران‌ها خود خبرنگاران در بخشی از بحران قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: آموزش‌های امداد و نجات برای خبرنگاران ضروری است و ما به عنوان هلال احمر آمادگی کامل برای ارائه این آموزش‌ها به اصحاب رسانه استان را داریم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کردستان با بیان اینکه در کارگروه مدیریت بحران، امداد و نجات و آموزش همگانی مهم‌ترین رسالت هلال احمر است، گفت: جمعیت هلال احمر در استان کردستان در چند حوزه کار می‌کند و در قالب معاونت‌های مختلف به رسالت‌های ذاتی خود عمل می‌کند.

محمدی اضافه کرد: کردستان یک استان زلزله‌خیز است و در بحث سیل و حوادث کوهستانی و آتش‌سوزی و غیره استان مستعدی است.

فعالیت ۱۷ پایگاه امداد و نجات ثابت و موقت در کردستان

وی به اقدامات انجام گرفته در حوزه امداد و نجات که در ۱۰ ماهه امسال توسط هلال احمر استان انجام شده، اشاره کرد و گفت: ۱۱ پایگاه جاده‌ای و ۶ پایگاه موقت در سطح استان فعال است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کردستان افزود: هلال احمر کردستان با برخورداری از پایگاه امداد هوایی و بالگرد و تیم واکنش سریع فعال، در صورت نیاز و مواقع بحرانی آمادگی خدمت‌رسانی در استان و حتی استان‌های با شرایط بحران را دارد.

محمدی تصریح کرد: تیم‌های امداد و نجات هلال احمر استان در طول ۱۰ ماهه امسال در  ۵۰۳ مورد حادثه حضور که ۳۷۹ مورد از این تعداد حوادث جاده‌ای بوده است.

به گفته وی، در قالب این تعداد عملیات امداد و نجات، ۲۸۹ نفر حادثه دیده به مراکز درمانی انتقال شده و ۱۴۴ نفر نیز به صورت سرپایی درمان شده‌اند.

فوت ۱۲۴ نفر در حوادث جاده‌ای

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کردستان با بیان اینکه ۳ هزار و ۴۹۸ نفر متاثر از این حوادث بوده‌اند، گفت:‌ ۱۲۴ نفر فوتی سر صحنه داشته‌ایم که البته این تعداد فوتی ناشی از سوانح جاده‌ای مربوط به عملیات‌هایی بوده که هلال احمر حضور داشته‌ چرا که خیلی از جاده‌ها را این جمعیت پوشش نداده است.

به گفته محمدی، در حال حاضر ۵۸۳ نفر در قالب ۱۱۸ تیم عملیاتی آموزش‌دیده در سطح استان ساماندهی شده‌اند که در حوادث مختلف حضور دارند.

وی از برگزاری  ۳۰۵ کلاس آموزشی با شرکت ۵ هزار و ۹۰۲ نفر خبر داد و گفت:‌ در قالب برنامه‌های آگاه‌سازی عمومی نیز ۳ هزار و ۹۷۸ نفر آموزش‌های لازم را در سطح استان فراگرفته‌اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کردستان خاطرنشان کرد: طرح خادم از دیگر برنامه‌های هلال احمر استان است که در قالب این طرح ۱۵ هزار و ۵۰۰ خانواده در طول یک سال آموزش نحوه پناه‌گیری در خانه‌های خود در زمان وقوع زلزله‌ را فرا گرفته‌اند.

محمدی در ادامه به حوزه داوطلبان هم گریزی زد و گفت: یک‌هزار و ۶۰۸ نفر داوطلب هلال احمر در قالب چهار گروه  هدایت، مهارت، مشارکت و حمایت ساماندهی شده است.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۱