به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایرنا، از سازمان مدیریت بحران کشور، مرتضی اکبرپور درباره اقدامات صورت گرفته درخصوص برگزاری آیین بزرگداشت حضرت امام خمینی (ره) گفت: برای استانداران سراسر کشور با امضای وزیر کشور به عنوان قائم مقام رئیس شورای عالی مدیریت بحران کشور ماموریت هایی در خصوص بزرگداشت سالروز ارتحال امام راحل مشخص و از استانداران خواسته شده است که جلسات ستاد مدیریت بحران در استان ها و شهرستان ها برگزار شود، تا حضور مردم در مراسم روزهای ۱۴ و ۱۵ خرداد تسهیل شود.
وی ادامه داد: همچنین با برنامه ریزی های انجام شده در مباحث «تبلیغی» بروشورهایی تهیه شده است و مسابقه های فرهنگی نیز در مراسم روز ۱۴ خرداد برگزار خواهد شد.
معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور توضیح داد: در بحث عزیمت زائرین و دوستداران حضرت امام (ره) از استان های همجوار در روز ۱۴ خرداد نیز استانداران سراسر کشور همکاری های لازم را خواهند داشت و این همکاری ها در خصوص پذیرایی افطار و همچنین تردد زائران در مسیر رفت و برگشت برنامه ریزی شده است.
اکبرپور در ادامه به تامین امنیت روزهای ۱۴ و ۱۵ خرداد اشاره کرد و گفت: استانداران مکلف به تامین امنیت مراسم روزهای یادشده در استان ها شدند و همچنین تاکید بر حضور مسئولان محلی در برگزاری این مراسم ها شده است تا آنان بتوانند در کنار مردم ایفای نقش کنند.
وی با بیان اینکه استاندار تهران میزبان زائران شرکت کننده در آیین بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد عروج ملکوتی امام خمینی (ره) از استان های سراسر کشور است، گفت: تمهیدات لازم میزبانی از سوی استانداری تهران در این خصوص صورت گرفته است.
معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور گفت: همچنین از رئیس سازمان اورژانس کشور درخواست شده است که ۲ بیمارستان صحرایی در اطراف حرم مطهر امام راحل برپا شود تا به افرادی که نیاز به دریافت خدمات اورژانسی داشته باشند، خدمات رسانی کنند.
اکبرپور اظهار داشت: همچنین از رئیس سازمان هواشناسی درخواست کرده ایم که وضعیت جوی از روز دهم تا روز چهاردهم خردادماه را به ستاد اعلام کند تا آمادگی های لازم را در خصوص تغییرات جوی داشته باشیم. در خصوص ایستگاه های صلواتی نیز از شهرداری های تابع استان تهران کمک گرفته خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: از معاون عمرانی وزیر کشور برای استقرار نیروهای آتش نشان استان تهران در اطراف حرم برای پایش مزارع کشاورزی به منظور پیشگیری از آتش سوزی و اطفای سریع آتش درخواست مساعدت و همکاری شده است.
۱۴ خرداد سالروز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است و به همین مناسبت هر ساله آیین بزرگداشتی با حضور زائران سراسر کشور و نیز سخنرانی رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر امام خمینی (ره) برگزار می شود.
امسال آیین بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد عروج امام راحل عصر روز ۱۴ خرداد، سه ساعت قبل از اذان مغرب و عشاء در صحن مطهر امام راحل آغاز و با بیانات مقام معظم رهبری ادامه خواهد داشت و یک ساعت مانده به وقت اذان مغرب و عشاء پایان خواهد یافت.