به گزارش پایگاه خبری ربیع از اصفهان، یک متخصص زنان و نازایی گفت: محیط آلوده و آلودگی‌های زیستی بر روی تمام قسمت‎های بدن تاثیر مخرب دارد و دستگاه تولید مثل نیز از این امر مستثنی نیست.

ریحان میردامادی در نشست خبری “انجمن ناباروری امید دنیا” انجمن حمایت از زوج های نابارور کشور اظهار کرد: از علل اصلی ناباروری در ایران می‎توان به تغذیه نامناسب، عدم تحرک، هیجانات کنترل نشده روحی، سیگار، مواد مخدر، آلودگی‎های شیمیایی و آلودگی‎های رادیویی اشاره کرد.

وی با اشاره به ذخایر محدود فیزیولوژیک تولید مثل زنان اظهار کرد: بالا رفتن غیر قابل کنترل سن ازدواج به علت مشکلات مالی و در پی آن کاهش کمیت و کیفیت تخمک زنان از علل اصلی ناباروری در ایران است.

این متخصص زنان و نازایی گفت: محیط آلوده و آلودگی‌های زیست‎بوم بر روی تمام قسمت‎های بدن تاثیر مخرب دارد و دستگاه تولید مثل از این امر مستثنی نیست. حیاط جنسی یعنی هورمون و این آلودگی‎ها روی غدد درون‎ریز و هورمون‎ها تاثیر خواهد گذاشت و در عملکرد این سیستم اختلال وارد خواهد کرد. پایین‎تر بودن آمار ناباروری در روستاها دال بر همین امر است. خانواده‎هایی که در شهر با این مشکل مواجهند، بسیار هستند و متاسفانه فشارهای روحی و روانی زندگی در شهر بر این مشکل می‎افزاید.

در ادامه دکتر رضا نصر از دیگر پیشکسوتان حاضر در این نشست اظهار کرد: مسئولین و نمایندگان ارگان‎ها و واحدهای مختلف، بزرگان و خیرین پرنفوذ، افراد فعال و علاقمند برای بخش اجرایی و سازمان‎های خیریه باید در کنار هم این سمن را تشکیل دهند.

وی با اشاره به زیرساخت‎های لازم در حوزه سلامت و ناباروری گفت: تنبلی تخمدان به یکی از مشکلات نسل حاضر بدل شده است. علت اصلی این نوع تنبلی، اضافه وزن و عدم توازن تغذیه با پیشینه ژنتیکی است.

نصر با اشاره به جمعیت ۱۶ درصدی مبتلایان به واریکوسل در مردان گفت: جوانان باید در دبیرستان‌ها معاینه شوند، به مردم درباره نقش بیماری اوریون در ناباروری اطلاع‎رسانی شود و به زوج‎های بیمار از طرق مختلف همچون روان درمانی و گیاه درمانی کمک شود.

کمیته‎ای متشکل از نماینده شورای اسلامی شهر اصفهان، نماینده خیرین اصفهان و نماینده مرکز ناباروری اصفهان تشکیل شد تا در نشست بعدی اعضای هیئت امنای انجمن ناباروری امید دنیا تشکیل شود.