به گزارش پایگاه خبری ربیع، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه در آستانه هفته دولت و با تاکید مدیریت استان در شرایط خاص اقتصادی کشور پروژه‌ها به نحوه احسن به مردم معرفی می‌شوند تا نشاط و امید به مردم هدیه شود اعلام کرد: برای اولین بار در کشور با اعتباری بالغ بر ۹۱ میلیارد تومان ایجاد تاسیسات شبکه فاضلاب در روستاهای فلاورجان عملیاتی می‌شود.

وی تاکید کرد ما باید بار اجرای پروره های فاضلاب را در قالب تبصره ۱۹ و ورود بخش خصوصی از دوش دولت کم کنیم.

مهندس امینی گفت: این طرح در حال حاضر جمعیتی بالغ بر ۱۶ هزار نفر را شامل می‌شود و برای افق طرح در سال ۱۴۲۰ پیش بینی شده جمعیتی بیش از ۲۱۴۵۰ نفر تحت پوشش خدمات شبکه فاضلاب قرار گیرند.

وی افزود: در این طرح ۹۳ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب با سرمایه گذاری ۹۱۰ میلیارد تومانی شرکت ذوب آهن اصفهان به روش بیع متقابل عملیاتی شده استکه بدنبال اجرای این طرح در طی ۲۰ سال ۴۶ میلیون مترمکعب پساب از سوی شرکت آب و فاضلاب در اختیار ذوب آهن اصفهان قرار می‌گیرد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه در استان اصفهان ۱۲ پروژه سرمایه گذاری به روش بیع متقابل در حوزه فاضلاب با ۱۱۰۸ میلیارد تومان در حال اجرا است، گفت: شرکت ذوب آهن

اصفهان قرارداد الحاقیه با اعتباری ۹۱ میلیارد تومان به قرارداد ۲۱۰ میلیارد تومانی پیرامون اجرای تاسیسات فاضلاب شهرهای ایمانشهر و فولاد شهر را منعقد نمود تا طی ۲۶ ماه عملیات اجرایی تاسیسات فاضلاب این شهرها عملیاتی گردد.

مهندس هاشم امینی اظهار کرد: با عقد قرارداد بیع متقابل با فولاد مبارکه و ذوب آهن بار هزینه‌های اجرای شبکه فاضلاب از دوش دولت برداشته شده است چرا که از سال ۷۳ تا ۹۲ در حدود ۷۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در شهرستان مبارکه اجرا شده در حالیکه از سال ۹۳ و طی چهار سال درقراردادی با شرکت فولاد مبارکه ۳۳۴ کیلومتر شبکه فاضلاب را دراین شهرستان اجرا کرده‌ایم.

وی ادامه داد: از نیمه فروردین ۹۷ عملیات اجرای تاسیسات فاضلاب ایمانشهر با شرکت ذوب آهن منعقد شده و تا پایان امسال اجرای این پروژه به اتمام می‌رسد.

در ادامه مدیر عامل شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: شرکت ذوب آهن اصفهان به حدود یک متر مکعب آب برای تولیدات خود نیاز دارد که در سالهای اخیر با سرمایه گذاری در استفاده از پساب به جای آب تازه این رقم را هم اکنون به ۴ دهم کاهش دادیم.

یزدی زاده اعلام کرد: بیش از هزار میلیارد تومان برای استفاده از پساب به جای آب تازه سرمایه گذاری کردیم تا آب تازه جاری در زاینده رود در بخش شرب و کشاورزی به مصرف برسد.

یزدی یادآور شد: شرکت ذوب آهن اصفهان بعنوان نخستین واحد صنعتی استان برای اولین بار به میزان۶۰ لیتر در ثانیه از پساب زرین شهر استفاده کرد و بهره مندی از پساب را در فرایندتولیدات خود باید توسعه دهیم.

در ادامه مسعود خشایی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در مراسم آغاز عملیات بزرگترین پروژه اجرای تاسیسات فاضلاب روستایی کشور در شهرستان فلاورجان اظهار کرد:

دولت منابع کافی برای اجرای طرح‌های فاضلاب ندارد،: به همین منظور از توانمندی بخش خصوصی استفاده می نمائیم.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: طی ۱۵ سال گذشته ضریب پوشش فاضلاب کشور از ۵۰ درصد عبور کرده و با توجه به هدفگذاری آن ضرورت پروژه‌های فاضلاب در حوزه بهداشت و محیط زیست احساس می‌شود.

خشایی افزود: در کشور ۳۲ طرح فاضلاب به روش بیع متقابل و با برنامه ریزی به ارزش هفت هزار میلیارد تومان در حال اجرا است.

سپس استاندار اصفهان در پایان این جلسه با اشاره به اینکه تحرک افراد در زندگی روزمره کم شده و زندگی‌ها ماشینی شده است، اظهار کرد: امروز تحرک لازم است و رمز سلامتی نیز همین افزایش تحرک است. هر چه در حوزه فاضلاب کار کنیم، در حوزه بیمارستان کمتر دچار مشکل می‌شویم.

دکتر عباس رضایی افزود: امروز به دنبال بهداشت، احداث بیمارستان و ایجاد تخت هستیم. باید بدانیم که هزینه ایجاد یک تخت ۲۵ میلیارد تومان است در حالیکه سرمایه گذاری ۹۱ میلیارد تومانی در مقابل این هزینه سنگین درمانی ناچیز است

استاندار اصفهان با بیان اینکه ارزش سلامتی از هر چیزی بالاتر است، اظهار کرد: استان اصفهان با بی آبی مواجه است و امسال به لطف خدا و به یمن بارش‌ها، میزان بارندگی خوبی داشتیم که باید با مصرف بهینه آب شکرگزار این نعمت باشیم..

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی ایران نیز در این مراسم گفت: استاندار خدمات زیادی به ویژه در بحث آب داشته و اینکه امسال در آب شرب کمتر مشکل داریم ناشی از پیگیری مدیریت استان است.

سید ناصر موسوی لارگانی افزود: جمع آوری فاضلاب روستاها با حمایت مدیریت استان و آقای یزدی زاده و شرکت آبفا و … انجام می‌شود که کمک بزرگی است.

وی ادامه داد: وظیفه صنایع در کشور این است که از میزان مصرف آب کم کنند و مصوبه شورای عالی آب، صنعت باید برنامه ریزی کند که از پساب بجای آب استفاده شود و امیدواریم با جدیت این کار انجام شود.