به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از فارس از قزوین به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی، علی اکبری با بیان اینکه برداشت فندق از ۳ هزار هکتار از باغات استان قزوین آغاز شده است، اظهار کرد: امسال  بیش از  ۳ هزار و ۳۰۰ تن محصول فندق از این میزان سطح زیر کشت برداشت شود .

وی افزود: میانگین متوسط عملکرد این محصول در هر هکتار حدود ۱۰۲۲ کیلوگرم است.

اکبری تصریح کرد : از ۳ هزار و ۲۳۰ هکتار از سطح باغات فندق استان ۳هزار و ۱۵۰ هکتار باغات بارور و ۸۰ هکتار به صورت غیر بارور است .

وی عنوان کرد: تنها سطح زیر کشت این محصول در استان در منطقه الموت از توابع شهرستان قزوین و در روستاهای هیر، ویار، یارود و آکوجان است.

این مسؤول اضافه کرد: روستای یارود در منطقه رجایی دشت الموت را می توان به عنوان قطب فندق کاری استان ذکر کرد .

وی خاطرنشان کرد:  با توجه به تفاوت در توپوگرافی استان و توده‌های محلی موجود، زمان برداشت این محصول از اواخر مرداد تا اواخر شهریورماه است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه استان قزوین رتبه دوم سطح زیرکشت و تولید محصول فندق را پس از استان گیلان در کشور دارد، اضافه کرد: ارقام موجود در منطقه شامل بومی گرد اشکور، شصتک، زرآبادی، سیاه الموت و سه‌گوش و ارقام خارجی شامل روند دو پی یرمونت، فرتیل، سکورب و مرویل و ارقام گرده دهنده شامل نقرت، داویانا و لونگ است.

وی عنوان کرد: فندوق گونه گرد اشکور حدود ۷۰ درصد باغات را تحت پوشش قرارداده است .

اکبری افزود: مدیریت غالب باغات فندق به صورت سنتی است و اغلب درختان به روش چند تنه تربیت می شوند که بایستی با آموزش و برنامه های ترویجی ؛ باغداران را به تربیت درختان تک تنه و یا حداکثر ۳ تا ۵ تنه برای رسیدن به تولید بیشتر تشویق کرد.

اکبری توسعه باغات در اراضی شیبدار و کمک به توسعه باغات از طریق یارانه نهال و اندامهای تکثیری را از برنامه‌های در دست اقدام این مدیریت برای محصول فندق دانست .

وی در پایان تشکیل تعاونی تولید باغداران فندق در هر منطقه، انبارهای مناسب نگهداری محصولات، ایجاد باغ مادری و نهالستان استاندارد و استفاده از ارقام مناسب و گرده دهنده، ایجاد صنایع مرتبط جهت نگهداری و فرآوری، دور آبیاری مناسب، هرس جهت نوردهی و کاهش تعداد تنه‌ها و تغذیه و کود دهی مناسب را از مهمترین برنامه‌های پشنهادی ذکر کرد که می تواند در رشد و توسعه این محصول نقش بسزایی داشته باشد .

انتهای پیام