به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل ازاداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، برگزاری دوره های آموزشی ایمنی و پیشگیری از حوادث ناشی از کار برای آموزش تعداد ۵۰ هزار نفر از کارگران ساختمانی در سراسر با همکاری وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی و کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور، بازدید ۳۰ هزار نفر از دانش آموزان سطح کشور از شعب و واحدهای اجرایی این سازمان، گفتمان سازی مفاهیم بیمه وتامین اجتماعی در بین تشکل های قانونی بر اساس دستورالعمل های اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی از طریق برگزاری ۸ دوره کارگاه آموزشی باز آموزی قوانین و مقررات هیات های بدوی تشخیص مطالبات شعب برای ۹۶۰ نفر از اعضاء هیات های بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات در ادارات کل استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، لرستان، آذربایجان غربی، سمنان، مازندران، سیستان و بلوچستان ، هرمزگان و شرق تهران بزرگ از دیگر اقدامات معاونت فرهنگی و اجتماعی این سازمان در یک سال گذشته است.
دریافت تقدیر نامه از ایسا برای ۵ طرح از طرح های معاونت فرهنگی واجتماعی در حوزه های فرهنگی و اجتماعی اعم از ارتقاء سطح آگاهی و تعامل با شرکای اجتماعی، گفتمان سازی مفاهیم بیمه و تامین اجتماعی در بین تشکل های قانونی از طریق برگزاری تعداد ۸ کارگاه آموزشی باز آموزی قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی برای تعداد ۷۷۵ نفر از اعضاء هیات مدیره تشکل های کارگری درمشهد مقدس، بندر انزلی وتهیه و چاپ کتابچه آشنایی با سازمان تأمین اجتماعی ویژه دانش آموزان به زبان ساده، به منظور آشنایی دانش اموزان با مفاهیم تامین اجتماعی از دیگر فعالیت های این سازمان در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.
برگزاری نمایشگاه کتاب در بیست و ششمین دوره هفته کتاب در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ستاد مرکزی سازمان تامین اجتماعی، برگزاری بیستمین دوره مسابقه قرآنی، اجرای طرح سراسری هر روز یک آیه از کلام وحی، تهیه وتدوین و ابلاغ آیین نامه ارزیابی عملکرد اقامه نمازکشور را می توان از دیگر فعالیت های معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی برشمرد.
اعزام ۳۷ هزار و ۲۴۲ نفر از بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی از سراسر کشور در قالب طرح کرامت رضوی به شهرهای مقدس مشهد و قم، تقدیر ازبازنشستگان و مستمری بگیران نمونه، برگزاری طرح نسیم سلامت، المپیادهای فرهنگی ورزشی بازنشستگان ومستمری بگیران وبرگزاری نشست های ارتقاء سطح سواد سلامت بازنشستگان و مستمری بگیران از دیگر اقدامات این معاونت است.
برگزاری کارگاههای هم اندیشی و رابطین بیمه ای در سطح ۳۳ استان کشور با مشارکت تشکل های قانونی کارفرمایی، برگزاری ششمین جشنواره انتخاب چهره برتر کارآفرینی در سطح ۳۳ استان  کشور ، برگزاری کارگاههای آموزشی هم اندیشی در محل اشتغال کارفرمایان در قالب طرح مشاوره کارگاهی در ۸۰ کارگاه و انجمن صنفی وبرگزاری کارگاههای آموزشی”آشنایی با مفاهیم  تأمین اجتماعی ” در ۲۲ دانشگاه کشور با همکاری موسسه عالی پژوهش از فعالیت های معاونت فرهنگی و اجتماعی این سازمان است.
با اجرای برنامه کلینیک کارگاهی در سال ۹۷ در راستای تقویت تولید و حمایت از کالای ایرانی ، معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی تلاش کرده است با توانمند سازی کارگاههای بحرانی به استمرار فعالیت و ادامه حیات این کارگاهها کمک کند. راه اندازی کلینیک کارگاهی (شناسایی و طبقه بندی کارگاههای تولیدی و صنعتی بر اساس نوع و میزان فعالیت) در راستای حمایت از کارگاههای بحرانی و جلو گیری از تعطیلی واحدهای تولیدی اجرا می شود .
تشکیل شورای مشورتی سازمان تأمین اجتماعی با مشارکت تشکل ها و فعالان جامعه کارفرمایی کشور، تولید ۱۲ عنوان بروشوراطلاع رسانی در حوزه کارفرمایی از دیگر فعالیت های این معاونت است.
‏مرکز ارتباطات مردمی (CRM) نیز به عنوان یکی از زیرمجموعه های معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی، وظیفه پاسخگویی و رسیدگی به شکایات بیمه شدگان را برعهده دارند. مرکز ارتباطات مردمی (CRM) در یک سال گذشته از طریق درگاههای ارتباطی خود مشتمل بر سامانه تلفنی ۱۴۲۰، سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۴۲۰، پیام صوتی و بخش مراجعین حضوری مستقر در طبقه همکف ستاد مرکز پاسخگوی مخاطبان سازمان بوده است:
-کل تماس های برقرار شده: بیش از ۴۶۵ هزار
-تعداد تماس های برقرار شده با سامانه تلفنی ۱۴۲۰: بیش از  ۴۲۵ هزار
-تعداد پیامک های پاسخ داده شده:  بیش از۱۵ هزار
– تعداد مراجعین به بخش حضوری مستقر در ستاد مرکزی: ۲۰ هزار
– تعداد پیام های صوتی دریافت شده از طریق سامانه تلفنی ۱۴۲۰: ۴ هزار
دیگر درگاه ارتباطی این مرکز سامانه پورتال به آدرس https://crm.tamin.ir است. مخاطبان از طریق این درگاه می توانند نسبت به درج درخواست ها و پرسش های خود که در سیستم تحت عنوان موارد در نظر گرفته شده است اقدام نموده و از همان طریق نیز پاسخ خود را دریافت دارند. موارد درج شده در این قسمت توسط کارشناسان این مرکز و در صورت لزوم کارشناسان لایه دوم مورد بررسی قرار می گیرد. فرد متقاضی در تمام مراحل پردازش این درخواست با دریافت پیامک در جریان روند کار قرار می گیرد. ۱۱۸.۰۳۱ ثبت نام متقاضیان جدید در سال ۱۳۹۷ در پورتال صورت پذیرفته است.