به گزارش پایگاه خبری ربیع، منظور از ارتباط میان آب زرشک و یبوست، استفاده از پودر زرشک به عنوان دمنوش است. البته آب زرشک نیز برای درمان یبوست مفید است. از جمله خواص آن می‌توان به درمان یبوست، تصفیه خون، دیابت، تصفیه کلیه و کبد و … اشاره کرد.

آیا می‌دانستید که آب زرشک منبعی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است؟ آب زرشک یک منبع مناسب برای تصفیه خون<Blood purification>  است. این گیاه سرشار از ویتامین C و مواد معدنی است. خواص متعددی برای تقویت قلب، دیابت و چاقی، سنگ کلیه، کبد، سرماخوردگی، پوست، گوارش و یبوست است. میان آب زرشک و یبوست ارتباط مفیدی وجود دارد. در ادامه به خواص آب زرشک برای یبوست می‌پردازیم.

آب زرشک طبیعی

آب زرشک طبیعی از زرشک سیاه به دست می‌آید. این گیاه معمولا در همه جا و نواحی کوهستانی رویش می‌کند. زرشک سیاه به رنگ آلبالویی تیره و دارای هسته‌ی ریزی در درونش است. این نوع زرشک در عطاری‌ها به صورت تازه و خشک موجود است و خاصیت درمانی بسیار دارد. می‌تولن در ۴ فصل سال ان را تهیه نمود. آب زرشک و دمنوش آن یک راه اثربخش در درمان یبوست است.

بهترین طریق مصرف برای درمان یبوست

    نصف یا یک قاشق چایخوری پودر زرشک را در یک لیوان آب جوش بریزید.

    ۵ دقیقه صبر کنید تا کاملا دم بکشد.

    مصرف روزانه یک لیوان این دمنوش برای درمان یبوست کفایت می‌کند.

طرز تهیه و مصرف آب زرشک خانگی

زرشک سیاه را به مقدار ۲۵۰ گرم تهیه کرده و آن را کامل پاک کرده و خوب آن را شست و شو می‌دهیم. سپس آن را چند دقیقه در آب سرد قرار داده و آب کشی می‌کنیم تا کاملا تمیز شود. زرشک‌ها را در داخل ظرفی غیر فلزی و مناسب با ۶ تا ۸ لیوان آب سرد خیس کرده و پس از مدت ۲۴ ساعت مخلوط را داخل مخلوط کن ریخته و به هم می‌زنیم. مخلوط بدست آمده که حاصل خرد شدن کامل زرشک سیاه است را با استفاده از صافی، صاف کرده و به بطری‌های شیشه‌ای جهت نگهداری منتقل کنید. آب زرشک بدست آمده را در یخچال نگهداری کرده و روزی نصف یا یک فنجان از آن را میل کنید. این میزان برای درمان یبوست و مشکل‌های گوارشی مناسب و تاثیرگذار است.

دمنوش آب زرشک

یک فنجان آب زرشک یا یک قاشق چایخوری پودر زرشک را به همراه یک فنجان آب در یک قوری ریخته و صبر می‌کنید که آب کاملا جوش آید. بعد ۵ دقیقه زمان می‌دهید تا دم بکشد و سپس آن را میل می‌کنید. این دمنوش را حتما بعد از غذا بنوشید. نوشیدن یک فنجان از آن در روز به درمان یبوست کمک شایانی می‌کند.

عوارض مصرف

زیاده روی در مصرف آب زرشک<Barberry juice> موجب گیجی و افت فشار خون، کاهش ضربان قلب، خونریزی بینی، اسهال و تهوع و تحریک کلیه می‌شود.

زنان باردار طی دوران بارداری باید از مصرف آب زرشک پرهیز کنند. زیرا رحم را تحریک و موجب سقط جنین می‌شود.

کودکان زیر ۵ سال باید با اجازه پزشک از آن استفاده کنند.

بعد از مدت درمان یبوست مصرف آن یه صورت روزانه توصیه نمی‌شود و نباید هر روز از آن استفاده کرد.

شفاآنلاین۲۰۹