به گزارش پایگاه خبری ربیع، در این آئین، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان که  باهمدلی و همکاری یکدیگر مقرر شد حرکتی جامع در راه ارتقاء ساخت و ساز و ساده نگاری صدور پروانه ساخت از طرف شهرداری ایجاد شود.

احمد بناکار تاکید کرد: امروز این تفاهم نامه امضا می شود و از فردا کارگروه های مشترکی پیرامون آن تشکیل می شود.  عزم ما به نتیجه رسیدن این هدف مهم است. دوره نهم هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی در نظر دارد به جای تقابلات گذشته، با همراهی تمام دستگاه های ذینفع در امر ساخت و ساز همکاری داشته باشیم.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان، توضیح داد: این تفاهم نامه مربوط به یکپارچه کردن سیستم نرم افزاری دو طرف و جلوگیری از کارهای موازی دو طرف، فرهنگ سازی و آموزش دست اندرکاران ساخت و ساز و در مجموع ساده سازی فرایندها برای جلوگیری از سردرگمی شهروندان است.

وی افزود: البته این تفاهم نامه کلیات و سرفصل های آن است که زمینه آن در آینده بین ۵۰ تا ۶۰  بند خواهد بود و کارگروه های مختلف به صورت مشترک در آن کار می کنند.

به گفته بناکار، اداره کل راه و شهرسازی نیز قول همکاری فراگیر برای اجرای این تفاهم نامه را داده است و امروز عزم مسئولان استان این است که به جای تقابل، تعاملات را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

تعامل بین مسئولان 

همچنین عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان درباره ضرورت توجه به موضوع فرونشست زمین در بندهای این تفاهم نامه،گفت: در بحث ساخت و ساز و نظارت بر اجرا قرار شد مهندسان نظام مهندسی در طراحی های خود به موضوع فرونشست زمین توجه کنند.

علی اصغر میرقادری افزود: در این تفاهم نامه مشترک قرار است برای ساختمان هایی که قرار است جدیدا احداث شوند، آزمایشات ژئوتکنیک اجباری شود.

وی افزود: این آزمایشات پیشتر برای ساختمان های بلندمرتبه الزامی بود، اما برای مناطقی که شرایط بدتری به لحاظ فرونشست دارند، اجرای این آزمایشات اجباری شده و شهرداری برای داشتن این آزمایش ها و نظام مهندسی نیز برای بررسی نقشه ها ملزم شده است.

وی گفت: سعی می شود این آزمایشات و محاسبات به نحوی صورت گیرد تا خسارات فرونشست در آینده به حداقل برسد و امیدواریم با کمک مسئولان و ارائه راهکارهای مناسب بیش از این شاهد فرونشست در اصفهان نباشیم

یکپارچگی فعالیت ها در شهرداری و نظام مهندسی

در ادامه معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با اشاره به گنجاندن پدیده فرونشست زمین در این تفاهم‌نامه گفت: برای مقابله با این پدیده تغییر در طراحی ساختمان‌ها از لحاظ سازه‌ای و الزام گزارش‌های ژئوتکنیک لحاظ شده است تا بتوانیم نظام ارتفاعی شهر اصفهان را اصلاح کنیم.

وحید مهدویان، با بیان اینکه رویکرد مدیریت جدید شهری تعامل و همکاری با دیگر دستگاه‌ها است، افزود: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان که بیشترین تعامل و همکاری را با سازمان نظام مهندسی دارد با توجه به اهداف در نظر گرفته شده در چارچوب برنامه اصفهان ۱۴۰۵ و توجه به قوانین و مقررات شهرداری و سازمان نظام مهندسی، موضوع تعامل سازنده با دستگاه‌های اجرایی از جمله سازمان نظام مهندسی را در دستور کار قرار داد.

وی گفت: به وجود آمدن بستر ارتباطات الکترونیکی بین سازمان نظام مهندسی و معاونت شهرسازی و معماری، حذف مراجعات حضوری، حذف کاغذ، اجرای دوره‌های آموزشی مشترک با نگاه آگاهی شهروندان و مهندسان برای افزایش کیفیت ساخت و سازها و کاهش و حذف بسیاری از مشکلات شهروندان، متقاضیان و سازندگان از مزیت‌های این تفاهم‌نامه است.

مجری ذی‌صلاح ؛حلقه گمشده در ساخت و ساز

وی یادآور شد: حلقه گمشده ما در ساخت و ساز کلانشهر اصفهان، مجری ذی‌صلاح است؛ سالهاست قوانین و آئین‌نامه‌ها مصوب شده اما تاکنون اجرایی نشده است، بنابراین امیدواریم با اجرای صحیح و مشترک آن، اتفاقات ناخوشایندی که در ساختمان‌ها رخ می‌دهد، کاهش یابد.

مهدویان در رابطه با گزارش مرحله‌ای اجرای ساختمان و گزارشات تخلف ساختمان‌ها ادامه داد: این گزارش‌ها در حال حاضر به صورت حضوری انجام می‌شود که با انعقاد این تفاهم‌نامه توسط مهندسان به صورت الکترونیکی برای شهرداری و سازمان نظام مهندسی با کمترین مراجعه ارسال می‌شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان افزود:براساس این تفاهم نامه در راستای پیشگیری از تخلفات، ساختمانی که مجری ذی‌صلاح تعیین کرده است و از وزارت راه و شهرسازی پروانه اشتغال اجرا دارد و نام آن در پروانه ساختمان ثبت می‌شود مورد نظارت قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه این تفاهم‌نامه بر پیشگیری از تخلفات تاکید دارد اضافه کرد: پس از احراز تخلف برای مهندس ناظر، بدون مراجعه حضوری به شهرداری و نظام مهندسی با ورود به سامانه گزارش تخلف ثبت شده و به صورت خودکار به کمیسیون ماده صد ارجاع می‌شود.