به گزارش پایگاه خبری ربیع، در میان امامان معصوم (ع)، برای هیچ کدام همانند امام صادق (ع) فرصت و شرایط مساعدی پیش نیامد تا بتوانند در سطح وسیع به انقلاب فرهنگی بپردازند و با تشریح فرهنگ غنی و پُرمایه اسلام، بر گسترش این دین آسمانی بیفزایند؛ ولی برای امام صادق (ع) این فرصت، در گیرودار کشمکش‌ها و رودرویی بنی امیه و بنی عباس و جنگ قدرت به دست آمد. آن بزرگمرد علم و عمل از این فرصت استفاده کامل کرد و اسلام و فقهِ آن را از دیدگاه ائمه اهل بیت (ع) معرفی نمود و با تربیت شاگردان بسیار و برجسته، حیات تازه‌ای به اسلام و مسلمین بخشید و فرهنگ ناب تشیع را که از متن اسلام محمدی و علوی نشئت گرفته بود به جهانیان عرضه کرد.

امام صادق (ع) به عنوان رئیس مذهب جعفری، حوزه علمیه اسلامی در سطح عمیق و وسیع تشکیل داده و علوم اسلامی را تدریس می‌نمود. در این حوزه، چهار هزار نفر به فراگیری علوم آل محمد (ص) می‌پرداختند و حضرت در این زمان، اسلام اصیل را از زیر حجاب تیره و تار اسلام بنی امیه و بنی عباس آشکار ساخت. در این نوشتار کوتاه با توجه به شرایط روز و مشکلات و دغدغه‌های معیشتی و اقتصادی جامعه از دریای عمیق معارف آن امام همام خوشه می‌چینیم. شیخ‌الائمه، حضرت امام صادق (ع) در روایت شریفی می‌فرمایند: «غلاء السعر یُسیءُ الخُلق و یُذهِب الأمانه و یَضجُرُ المرءَ المسلم» گرانی قیمت‌ها اخلاق و رفتار مردم را بد می‌کند؛ امانتداری را از بین می‌برد و مردم مسلمان را در فشار و سختی به ستوه می‌آورد. (فروع کافی، جلد ۵، باب‌الاسعار ۱۶۴، ح ۶) تأکیدی که نشان‌دهنده آثار سوء عقب‌ماندگی اقتصادی است و موجب می‌شود تا بر اثر گرانی و تورم، بخش‌های گوناگون اجتماعی، فرهنگی و سیاسی به‌ویژه ارزش‌های اخلاقی جامعه به شدت آسیب ببیند که اینها همه از آثار عقب‌ماندگی اقتصادی است؛ بنابراین روایت جهاد اقتصادی با جهاد فرهنگی ارتباط مستقیم پیدا می‌کند؛ چون در این میدان مبارزه، تلاش برای تولید انبوه محصولات فاسد فرهنگی با بهره‌گیری از ابزارها و تکنیک‌های متعدد از یک سو و از سوی دیگر برنامه‌ریزی برای تحریم همه‌جانبه اقتصادی نظام جمهوری اسلامی ایران با یک هدف مشخص صورت می‌گیرد که آن افول اخلاق در جامعه اسلامی است که در صورت تحقق آن، همه آرمان‌های نظام مورد تهدید قرار می‌گیرند.

بنابراین در شرایط کنونی که روش‌های دشمنان در مقابله با نظام جمهوری اسلامی به روش‌های مختلفی از جمله استفاده از ابزارهای رسانه‌ای و ابزارهای اقتصادی برای تضعیف و تحت کنترل در آوردن فضای جامعه تغییر یافته است، از این روایت شریف به صورت شفاف‌تری می‌توان به ابعاد مهم لزوم تحقق اهداف جهاد اقتصادی در نظام اسلامی پی برد؛ چنانچه جهاد اقتصادی، جهاد فرهنگی نیز به شمار می‌رود و موجب رشد فرهنگی و بلکه رشد دینی جامعه خواهد شد.

همچنین در روایت شریف دیگری می‌فرمایند: یکی ازسپاهیان عقل، غنا و یکی از سپاهیان جهل، فقر است. با این تعبیر مشخص می‌شود که فقر در واقع زمینه‌ساز جهل در جامعه است و این دو موضوع یک رابطه مشخص و تعریف‌شده در حوزه‌های اجتماعی دارند. بر این اساس می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که عقب‌ماندگی اقتصادی هم فقر دینی در جامعه ایجاد می‌کند و هم موجب بروز فقر فرهنگی در جامعه می‌شود.

با این بیان تکلیف همه خدمت‌گزاران نظام است که به اقتصاد نگاهی ویژه داشته باشند. باید مسئولان، اقتصاد و معیشت مردم و رفاه و آرامش و امنیت اقتصادی را رأس کار و فعالیت خود قرار دهند و اجازه ندهند فرصت‌طلبان از شرایط موجود به نفع خود بهره‌برداری و دست در کیسه بیت‌المال نمایند یا از رانت و رشوه و… استفاده کنند. مدیران و مسئولان باید در همه ابعاد کوشا باشند تا نظام مقدس جمهوری اسلامی بتواند در زمینه اقتصادی نیز به بلندای پیشرفت و کسب موفقیت‌های روزافزون عظیم اقتصادی نیل پیدا کند و تحریم اقتصادی دشمن را نقش بر آب نماید. مدل حکومتی جمهوری اسلامی که بر پایه تعالیم اسلامی شکل گرفته است، در بعد اقتصادی نیز باید همچون سایر ابعاد خصوصا در روزهای بحرانی اقتصاد سرمایه‌داری، درخشش بی‌نظیر خود را در آسمان جهان به رخ بکشد و از این رو مردم و مسئولان می‌بایست با همت بلند و با شناخت اهمیت این جهاد عظیم در ابعاد گوناگون، زمینه‌های تحقق آن را فراهم کنند. امروز کشور ما به مردان اقتصادی جهادگر و شب از روز نشناس و پرکار و نترس و خداجو نیاز دارد تا در این وانفسای اقتصادی، پرچم پیروزی را در مقابل دشمن به اهتزاز در آورند و مردم جشن پیروزی خود بر علیه شیطان بزرگ را بر پا نمایند.

محمد حاجیان