به گزارش پایگاه خبری ربیع، به نقل از ایرنا، ناصر اسدی روز پنجشنبه در گفت و گو با ما افزود : میزان آبدهی و خروجی چشمه لنگان در مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۵۰۰ لیتر در ثانیه بود.
وی با بیان اینکه سال گذشته در همین ایام، ۷۰ درصد چشمه های فریدونشهر خشک بود، تصریح کرد: در زمان حاضر همه چشمه ها و رودهای این شهرستان آب و جریان دارد.
فرماندار فریدونشهر با اشاره به اینکه چشمه لنگان در اوج آبدهی خود قرار دارد، خاطرنشان کرد: علاوه بر این چشمه، آب تعداد دیگری از رودخانه های این شهرستان در پایین دست به زاینده رود می ریزد که میزان خروجی آنها نیز فروردین امسال افزایش یافت.
اسدی اضافه کرد: میزان بارندگی ها در سال زراعی جاری در این شهرستان ۶۷۰ میلی متر است درحالی که این عدد در مدت مشابه سال گذشته ۱۴۰ میلی متر بود.
وی میزان بارش برف در شهر فریدونشهر از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون را ۳۳۰ سانتی متر و در ارتفاعات را ۵۰۰ سانتی متر اعلام و خاطرنشان کرد: پیست اسکی فریدونشهر روزهای ۱۱ و ۱۲ فروردین بدلیل نامساعد بودن شرایط جوی تعطیل بود اما از ۱۳ فروردین بازگشایی شد و پیش بینی می شود تا یک ماه آینده برف مناسبی در آن موجود باشد.
به دنبال بارش شدید برف و باران در شرق و غرب استان بسیاری از رودخانه های فصلی این مناطق جاری و برخی رودخانه های دائمی که به دلیل خشکسالی کم آب شده بودند دوباره لبریز شدند.
سد و تونل چشمه لنگان برای تأمین و انتقال آب به میزان ۱۲۰ میلیون متر مکعب در سال و به منظور تامین آب کشاورزی و شرب حوضه زاینده رود در سال ۱۳۸۴ در فریدونشهر اصفهان به بهره برداری رسید.
این چشمه مسیری حدود ۴۰ کیلومتری را تا الحاق به زاینده رود می پیماید.
شهرستان فریدونشهر با حدود ۳۵ هزار نفر جمعیت در ۱۸۰ کیلومتری غرب اصفهان است.