به گزارش پایگاه خبری ربیع، ابوذر گل محمدی  اظهار داشت: چهار سال است که نرخ نان در همدان یکسان مانده، در حالیکه در این مدت قیمت گاز، حقوق و دستمزد کارگران و نرخ بیمه‌ها به صورت سالیانه افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه ۱۹۵۰ نانوایی در استان همدان خواستار افزایش نرخ نان هستند، ابراز کرد: هزینه‌های چرخاندن یک نانوایی بسیار بیشتر از میزان سوددهی آن است.

رئیس اتحادیه نانوایان استان همدان گفت: متاسفانه ورود نان‌های قاچاق و زیر زمینی با عنوان نان‌های محلی به مغازه‌های سطح شهر، موجب کاهش مشتریان نانوایی‌ها و در نتیجه تعطیلی چندین نانوایی شده است.

* نانوایی‌ها برای جبران هزینه‌ها از وزن نان کم می‌کنند

گل محمدی با بیان اینکه متاسفانه نانوایی‌ها برای جبران هزینه‌های خود، وزن نان‌ها را روز به روز کمتر می‌کنند، اظهار داشت: با این نانوایی‌های متخلف برخورد قانونی می‌شود اما بدون شک افزایش نرخ نان علاوه بر افزایش انگیزه نانوایان از تخلف در خصوص وزن نان پیشگیری می‌کند.

*خواستار افزایش ۵۰ درصدی قیمت نان هستیم

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نرخ پخت نان بسیار اندک است، ابراز کرد: در سال گذشته پیشنهاد افزایش ۱۵ درصدی نرخ نان را به ما دادند که آن را نپذیرفتیم، چراکه در مقابل گرانی ۲۰ درصدی نرخ بیمه‌ها و حقوق و دستمزد، افزایش ۱۵ درصدی نان آن هم پس از سه سال بسیار ناچیز است.

رئیس اتحادیه نانوایان استان همدان افزود: بنابراین ما خواستار افزایش ۵۰ درصدی نرخ نان هستیم تا بتوانیم با توان و انگیزه‌ای بیشتر نان را به دست مردم دهیم.

گل محمدی نرخ نان لواش را ۱۷۵ تومان، سنگک ۵۵۰ تومان و بربری کنجدی را ۶۰۰ تومان خواند و گفت: در یک زمانی نان٬ سهم زیادی در سفره‌های مردم داشت اما امروزه نان مصرفی مردم تنها ۳ درصد هزینه‌های آنان را پوشش می‌دهد.

* کارگران نانوایی با حقوق ۵۲۰ هزار تومانی نمی‌توانند زندگی کنند

وی با بیان اینکه هر کارگر مشغول در نانوایی روزانه ۲۰ هزار تومان دریافت می‌کند، تصریح کرد: آنان در طول ماه ۲۶ روز کاری دارند که درآمد ماهیانه شان تنها ۵۲۰ هزار تومان میشود که بخاطر عدم افزایش نرخ نان توان پرداخت مبلغی بیش از آن را نداریم.

رئیس اتحادیه نانوایان استان همدان با بیان اینکه به دلیل تغییر زائقه مردم، شاهد کاهش رونق مشتریان نانوایی‌ها هستیم، گفت: متاسفانه ورود نان‌های بسته بندی شده از استان های دیگر به مغازه‌های همدان، صف نانوایی‌ها را بسیار کوتاه و خلوت کرده است.

انتهای پیام

image_pdfimage_printچاپ مطلب