به گزارش پایگاه خبری ربیع، بامداد روز شنبه آمریکا همراه با بریتانیا و فرانسه به اهدافی در سوریه حمله کرد. حمله موشکی آمریکا و انگلیس و فرانسه به چهار منطقه سویدا، حماه، حمص و دمشق در سوریه، فاقد کمترین ارزش و دستاورد سیاسی ارزیابی می‌شود. این اقدام جنایتکارانه، آن هم درست در ایام پاکسازی اطراف دمشق از آخرین بقایای گروه‌های تروریستی، اعتراف به سهیم بودن در شکستی بزرگ است. این حمله در شرایطی رخ داد که آمریکا چندی پیش اعلام کرده بود که دیگر قصد حضور نظامی در سوریه ندارد، از سوی دیگر اقدام نظامی علیه سوریه به بهانه حمله شیمیایی ادعایی در منطقه «دوما» نوشته نه آمریکا و نه متحدانش نتوانسته‌اند مدارک موثقی درباره نقش دمشق در این حمله ادعایی ارائه کنند. نکته سوم قابل توجه نیز کمک مخفیانه برای ایجاد راه تنفسی به تروریست‌های مورد حمایت آمریکا در سوریه بود.
عزم جدی ملت سوریه مقاومت است. ایران و روسیه نیز تا جایی که بتوانند در رسیدن به هدف سوریه را حمایت خواهند کرد. آمریکا با چنین حمله‌ای تنها نشان داد حماقت هم می‌تواند بی‌‌نهایت باشد. حملات آمریکا با همراهی انگلیس و فرانسه و حمایت تلویحی ترکیه یادآور قطب‌بندی‌های جنگ‌های جهانی است. اما این بار فقط سوریه هدف نهایی نیست بلکه آمریکا می‌خواهد با این اقدام ایران و روسیه را تنبیه نماید اما حداقل تا به اینجا موشک‌های شلیک شده ائتلاف آمریکایی -غربی بی‌نتیجه بوده است و عربستان و اسرائیل بازندگان اصلی این حماقت هستند. چرا که ثروت بادآورده عربستان به باد رفت و آرزوی مشروعیت و امنیت اسرائیل نیز رؤیایی بیش نیست.

به قول کلاوزویتس جنگ، پایان سیاست است. گرچه امروزه سخن ار دیپلماسی، مذاکره و چانه‌زنی است اما باز هم تصمیم احمقانه برخی مانند ترامپ سبب می‌شود این جمله تکرار گردد. ترامپ ذوق‌زده است که قلدر جهان است اما با منش تجارت‌گونه قدرت را می‌سنجد. در صورتی که سیاست مبانی خاص خویش را دارد.

image_pdfimage_printچاپ مطلب