ساعت و تاریخ انتشار: ۱۰:۴۲ چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶
روحیه انقلابی، کار جهادی

به گزارش پایگاه خبری ربیع،ماه‌ها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، کتابچه یا بهتر بگویم جزوه‌ای منتشر شد که در آن شرایط پس از پیروزی و برنامه‌هایی را مطرح می‌کرد؛ یک برنامه این بود که باید از علما و روحانیون تا صبح پیروزی استفاده کرد و بلافاصله پس از پیروزی، آن‌ها بروند در حوزه و به کار دین بپردازند و حاکمیت را به اهلش که از نظر نگارنده جزوه روشنفکران غربگرا بود، بسپارند و کار انقلاب را رها کنند.

به تعبیر آن شخص انقلاب تمام شده و روحانیون و پیرو آن مردم، باید کار را به دولتمردان بسپارند تا روال عادی بر کشور حاکم شود که البته این تفکر پس از پیروزی به شدت توسط غربگراها دنبال شد

امام خمینی(ره) با روحیه انقلابی که داشتند این دیدگاه را نپذیرفتند و اجازه توفیق به تحرک این تفکر را ندادند و همواره بر این نکته تاکید می‌کردند که باید روحیه انقلابی حفظ شود.

هدف از تشکیل بسیج و جهاد سازندگی و نهادهای دیگر انقلابی هم این بود که این روحیه انقلابی در کشور باقی بماند تا مردم در صحنه‌ها حضور داشته باشند و همچنان انقلاب را از خود بدانند و در تمامی ابعاد با انقلاب همراهی کنند.

این حرکت و اندیشه امام(ره) توانست آن تفکر مخرب انقلاب را به حاشیه براند؛ اما آن‌ها از هر فرصتی برای جریان‌سازی در راستای فکر غربی خود بهره‌برداری کرده و می‌کنند؛ لذا پس از رحلت امام(ره) و در زمان رهبری خلف ایشان، این مشی امام راحل استمرار پیدا کرد.

مقام معظم رهبری همواره به حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، مسئولان و دولتمردان تاکید می‌کردند که لازمه تشکیل دولت اسلامی و رسیدن به فرهنگ و تمدن اسلامی، روحیه انقلابی است و هرجا ضعفی وجود داشته و باعث رنج مردم شده، ناشی از نبود مدیریت جهادی  است.

ایشان در یکی از دیدارهایی که با دانشجویان داشتند، به این نکته اشاره کردند که اگر در امور فرهنگی، دستگاه‌های مسئول وظیفه خود را انجام نمی‌دهند، مردم وارد میدان شوند و وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و درواقع باب آتش به اختیار را گشودند.

در دیدار اخیر هم که با طلاب حوزه علمیه استان تهران داشتند، بار دیگر بر این موضوع تاکید فرمودند؛ زیرا روحانیون پرچم‌دار انقلاب بوده و اکنون نیز نقش اول را در هدایت جامعه دارند و بصیرت‌افزایی و روشنگری مردم ناشی از تلاش این قشر هدایتگر است که می‌توانند در فرهنگ‌سازی و جریان‌سازی فرهنگی در سطح کشور نقش‌آفرین باشند. بر همین اساس همواره این امید وجود دارد که روحانیون به خوبی به وظایف خود عمل کنند و همه قشرها این عزم را داشته باشند که هر فردی به خوبی وظایف خود را انجام دهد و در قبال مسائل کشور احساس مسئولیت کند؛ چرا که «کُلُّکُم راعٍ وَ کُلُّکُم مسئول».

 مروری بر گذشته ۴۰ ساله انقلاب اسلامی نشان می‌دهد ملت ما از روز اول پیروزی تا به امروز در معرض تهدید و تحریم بوده است؛ از ایجاد مشکلات قومی و اعتقادی تا جنگ و تهاجم سیاسی و فرهنگی و تحریم‌های دفاعی و اقتصادی، برنامه‌هایی است که دشمنان زخم‌خورده داشته‌اند و خواهند داشت. با این شرایط طبیعی است که باید برای پیشگیری و جبران کار دشمن، انقلابی و جهادی کار کرد.

اینکه رهبری بر کار جهادی و تداوم روحیه انقلابی اصرار دارند، به همین دلیل است؛ اگر چنین نشود، کشور دچار رکود و رخوت می‌شود؛ چرا که قطعا با ایستایی کاری به سرانجام نمی‌رسد و شرایط دشوارتر خواهد شد. در سایه کار و تلاش و خدمت و مدیریت جهانی می‌توان به اهداف و آرمان‌های بلند انقلاب دست یافت و در این مسیر حتی مشکلات روزمره مردم حل خواهد شد.

در بعضی از مقاطع که نیروهای انقلابی در رأس امور قرار گرفتند، شاهد بودیم که خدمات گسترده‌ای به جامعه و کشور انجام و موجبات رضایتمندی از انقلاب اسلامی فراهم شد؛ این تجربه‌ای است که باید تداوم داشته باشد؛ چنانچه هنوز طعم شیرین خدمات انقلابی و جهادی دولت شهید رجایی در جان و دل مردم وجود دارد و مردم چشم به راه دولتی بوده و هستند که کار و تلاش کند.

امیدواریم دولت جدید بتواند این نیاز جدی ملی و درخواست عمومی و مردمی را محقق سازد. این روحیه نشانه این خواهد بود که انقلاب ادامه دارد.

image_pdfimage_printچاپ مطلب

دیدگاه