ساعت و تاریخ انتشار: ۱۱:۴۴ سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶
۹۰ دقیقه تا رستگاری

به گزارش پایگاه خبری ربیع، پرسپولیس ایران در یکی از دیدارهای حساس برگشت یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا به مصاف تیم پر ادعای الاهلی عربستان می‌رود. دیدار رفت این دو تیم با نتیجه ۲ بر ۲ مساوی خاتمه یافت. در آن بازی پرسپولیس تا دقیقه ۷۰ با دو گل از الاهلی عقب بود اما سه تعویض جادویی برانکو باعث شد بازی ۲ بر ۲ مساوی شود و اگر قرمزها اندکی خوش شانس بودند حتی می‌توانستند پیروز آن بازی باشند. اما در دیدار امروز که در امارات برگزار می‌شود میزبانی با تیم عربستانی است و قرمزها برای صعود نیاز به پیروزی دارند.
برانکو
برانکو در دیدار رفت نشان داد که می‌تواند با تعویض‌های طلایی ورق بازی را برگرداند اما پرسپولیس در دیدار امروز به چیزی بیش از تعویض طلایی نیاز دارد. برانکو قطعاً از دیدار رفت درس‌های بزرگی گرفته است و خوب می‌داند که بازی دفاعی در برابر این حریف قدرتمند نتیجه‌ای جز باخت ندارد. پرسپولیس برای شکست الاهلی راهی به جز حمله ندارد به همین دلیل هم احتمال می‌رود برانکو از تمام داشته‌هایش در خط حمله در این دیدار استفاده کند. گذشته از این موضوع، برانکو در عربستان و چین هم مربیگری کرده اما هیچگاه به چنین جایگاهی در لیگ قهرمانان آسیا نرسیده و صعود به جمع ۴ تیم برتر آسیا می‌تواند رزومه سرمربی سابق تیم ملی را درخشان‌تر از قبل نشان دهد.
جدال بیرانوند و عمر السومه
علیرضا بیرانوند که توانسته در طول فصل اخیر عملکرد خوبی از خود به جا بگذارد، به دنبال پنجمین کلین شیت در این فصل لیگ قهرمانان است و در این راه کار سختی مقابل عمر السومه پیش رو خواهد داشت. این سومین اپیزود از تقابل دو بازیکن مطرح از دو تیم خواهد بود که این بار بیرانوند امیدوار است در حساس‌ترین بازی، سرنوشت تیمش را به دست گیرد. اولین بار این دو در جدال رفت در مرحله یک چهارم لیگ قهرمانان در استادیوم سلطان بن قابوس روبروی یکدیگر قرار گرفتند که سومه موفق شد از روی ریباند دروازه بیرانوند را باز کند. سومه که به واسطه عملکرد درخشان بعد از سال‌ها به اردوی تیم ملی سوریه دعوت شده بود، در تقابل با بیرانوند در جدال ملی و انتخابی جام جهانی نیز موفق شد بار دیگر در ثانیه‌های پایانی بازی ایران برابر سوریه دروازه او را در استادیوم آزادی باز کند. اکنون این دو در حساس‌ترین جدال مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند و مطمئناً نقش بیرانوند حساس‌تر و کلیدی‌تر از دیگر بازیکنان خواهد بود؛ شماره یک پرسپولیس در صورت موفقیت در این جدال می‌تواند به چهره ویژه تیمش و همچنین هواداران تبدیل شود و به کابوس عمر السومه برای طرفدارانش نیز پایان دهد.
خط دفاعی پاشنه آشیل پرسپولیس
پرسپولیس در دیدار رفت روی تعلل خط دفاعی و ناهماهنگی مدافعینش دو گل دریافت کرد. برانکو برای بازی با الاهلی دو راهکار برای ترکیب خط دفاعی‌اش پیش رو دارد؛ یا به بازیکنانی که در این فصل و در بازی رفت مقابل الاهلی بازی کردند میدان بدهد و یا تغییراتی را در ترکیب خط دفاعی تیمش ایجاد کند. مرد کروات برای چیدمان خط دفاع اش شجاع خلیل زاده، محمد انصاری، حسین ماهینی، صادق محرمی، شایان مصلح و محسن ربیع خواه را دارد که برخی از این بازیکنان توانایی بازی در پست‌های مختلف دفاعی را دارند. ترکیبی که برانکو در این فصل در غیاب سیدجلال در میادین مهم به زمین فرستاده، به این شکل است که شجاع خلیل زاده و محمدانصاری در دفاع وسط، ماهینی در دفاع چپ و صادق محرمی در دفاع راست بازی کرده‌اند. این ترکیب درست است که در فصل تازه رقابت‌های لیگ هیچ شکستی را تجربه نکرده و نتایج خوبی در لیگ گرفته است اما در بازی رفت همین ترکیب دفاعی روی دو اشتباه غافلگیر شد و پرسپولیس دو گل خورد. براساس اخباری که از آخرین تمرین پرسپولیس در امارات به گوش می‌رسد، به نظر می‌رسد که برانکو در ترکیب خط دفاعی‌اش تغییر ایجاد خواهد کرد. او در آخرین تمرین تیمش ربیع خواه و شجاع خلیل زاده را در دفاع وسط، ماهینی در دفاع راست و محمدانصاری را در دفاع چپ به کار می‌گیرد. ترکیبی که کمی نسبت به بازی‌های قبلی پرسپولیس عجیب به نظر می‌رسد.
خط میانی
کمال کامیابی نیا بازیکن مؤثر فصل قبل این روزها مورد غضب برانکو قرار گرفته است و به همین دلیل هم در بسیاری از بازی‌ها نیمکت نشین بوده است. اما به نظر می‌رسد برانکو برای شکست الاهلی هم که شده این بار به کمال فرصت بازی بدهد. محسن ربیع خواه هم بازیکن مورد اعتماد برانکو در بازی‌های اخیر بوده است. با این تفاسیر احتمال اینکه محسن و کمال در بخش دفاعی خط میانی قرمزها به زمین بروند زیاد است.
خط حمله
زوج طارمی و منشا تا اینجای فصل هنوز به موفقیت و هماهنگی‌های لازم نرسیده‌اند. اما در دیداری که حکم مرگ و زندگی را برای پرسپولیس دارد احتمال اینکه هر دوی این مهاجمان زهر دار از ابتدا به زمین بروند زیاد است. شاید حساسیت‌های این دیدار باعث شود طارمی و منشا که رابطه خوبی با هم ندارند به هم نزدیک شوند و فصل تازه‌ای در خط حمله پرسپولیس رقم بخورد.
به هر ترتیب برای یافتن پاسخ همه این سؤالات باید تا ساعت ۱۹:۴۵ دقیقه امروز به انتظار بنشینیم و ببینیم بالاخره پس از مدت‌ها تیمی از ایران می‌تواند راهی مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا شود یا خیر.

دامون رشیدزاده

image_pdfimage_printچاپ مطلب

دیدگاه