ساعت و تاریخ انتشار: ۲۰:۲۰ پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۶
یک هفته با کتاب؛
کاهش۴۰درصدی محصولات چاپی و حضور ایران در نمایشگاه مسکو
کاهش ۴۰ درصدی واردات محصولات چاپی کشور و آماده شدن ایران برای حضور در نمایشگاه کتاب مسکو از جمله خبرهای مهم حوزه کتاب و نشر در این هفته هستند.

به گزارش پایگاه خبری ربیع، گزارش هفتگی مرور اخبار صفحه کتاب، این هفته ۱۱ خبر دارد که ۲ خبر آن مربوط به حوزه بین الملل و باقی خبرها درباره رویدادهای کشورمان هستند.

گزارش مرور خبرهای حوزه کتاب و نشر این هفته را با خبرهای مربوط به صنعت چاپ شروع می کنیم. سپس به خبر مربوط به حضور ایران در نمایشگاه کتاب مسکو می رسیم و پس از آن خبرهای دیگر را مرور می کنیم. درگذشت یک شاعر بین المللی و ناامیدی ناشران بزرگ آمریکا در آستانه فصل پاییز هم خبرهای بین المللی این گزارش هستند.

در ادامه مشروح گزارش مرور خبرهای این هفته را از نظر می گذرانیم.

کاهش ۴۰ درصدی واردات محصولات چاپی کشور

مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت ارشاد با مقایسه آمار حدود ۱۴۴ هزار تنی واردات محصولات چاپی در سال ۹۴ و رسیدن آن به عدد ۸۳ هزار تن در پایان سال ۹۵، از کاهش ۴۰ درصدی در این زمینه خبر داد.

محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان نشست خبری هفدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ ایران که صبح شنبه ۱۱ شهریور همزمان با روز ملی صنعت چاپ، در سرای اهل قلم در تهران برگزار شد، این خبر را داد و با اشاره به اینکه هم‌اکنون در حوزه چاپ لیبل، کارت‌های بانکی، کارت‌های هویتی و کارت‌های امنیتی شاهد افزایش تولید و بلکه صادرات هستیم، گفت: در سال ۱۳۹۴ میزان ترخیص محصولات چاپی ۱۴۳ هزار و ۹۰۰ تن بود که این آمار در پایان سال ۹۵ به ۸۳ هزار تن رسید که ۴۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بی نیازی ورود ماشین‌آلات چاپ به کشور به تائید وزارت ارشاد

خبر بعدی هم مربوط به سخنان برازش در همین نشست خبری است. مدیر دفتر چاپ ارشاد از اصلاح بند۱۷ آئین‌نامه تأسیس و فعالیت واحدهای چاپی مصوب سال ۱۳۷۰ توسط هیأت دولت خبر داد که به موجب آن ورود ماشین‌آلات چاپ به کشور دیگر نیازی به تائید وزارت ارشاد ندارد.

برازش در این برنامه گفت: توافقنامه‌ای که چندی پیش میان سیدرضا صالحی‌امیری و علی طیب‌نیا وزرای وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اقتصاد و امور دارایی برای واگذاری بخش‌های صنعتی چاپ از وزارت ارشاد به وزارت اقتصاد امضا شد، تصریح کرد: در چند دهه گذشته وزارت صنعت زیر بار این مسئله که تولی‌گری حوزه‌های صنعتی چاپ را برعهده بگیرد، نمی‌یافت اما در دو سال گذشته و با جلسات متعددی که بین ما به عنوان وزارت ارشاد از یکسو و وزارت صنعت، معدن و تجارت از سوی دیگر و همچنین اتاق اصناف و مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد، این واگذاری صورت گرفت.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد با اشاره به اینکه مطابق این تفاهمنامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی صنعت چاپ و وزارت ارشاد متولی امور نظارتی محتوایی صنعت چاپ است، عنوان کرد: خوشبختانه این توافقنامه به تائید آقای جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور رسیده است و هم‌اکنون بندهای مختلف آن در کمیسیون فرهنگی دولت در دست بررسی است. یکی از این بندها هم از تصویب هیأت وزیران گذشته که مطابق آن واردات ماشین‌آلات چاپی از این پس نیازی به اخذ تائیدیه از وزارت ارشاد ندارد.

حضور ایران در نمایشگاه امسال مسکو

جمهوری اسلامی ایران در سی‌امین نمایشگاه بین‌‍المللی کتاب مسکو با معرفی صنعت نشر خود حضور خواهد داشت. سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب مسکو از تاریخ ۱۵ تا ۱۹ شهریورماه در محل پارک ودن خواه برگزار می‌شود.

در این دوره از نمایشگاه، موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به نمایندگی از صنعت نشر ایران در غرفه‌ای به مساحت ۲۴ مترمربع شرکت می‌کند. در غرفه ایران بیش از ۲۵۰ عنوان کتاب در زمینه‌های ایران‌شناسی، هنر، ادبیات، کودک و نوجوان، دین و دفاع مقدس به نمایش گذاشته می‌شود.

ایران سال گذشته به عنوان مهمان ویژه این نمایشگاه در آن حضور داشت.

همکاری کانون پرورش فکری و چین برای تولید کتاب

بیست و چهارمین دوره نمایشگاه کتاب پکن روز ۵ شهریور ۱۳۹۶ به کار خود پایان داد در حالی که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در غرفه‌ای ویژه بیش از صد عنوان از کتاب‌های موفق و تازه‌های نشر این انتشارات باسابقه ایرانی را ارایه می‌کرد.

مسئولان کانون پرورش فکری مذاکره‌های متعددی در حوزه تبادل حق نشر (کپی رایت) با بیش از ۲۵ ناشر – که بیشتر آن‌ها از کشور چین بودند – انجام دادند و تعدادی از کتاب‌های کانون به ناشران این کشور معرفی شد. قرار است پس از بررسی‌های کامل از سوی کانون و ناشران چینی همکاری‌هایی در زمینه ترجمه و چاپ کتاب همچنین انتشار مشترک کتاب صورت بگیرد.

در جریان این گفت‌وگوها درباره‌ی تصویرگری مشترک کتاب‌ها از سوی تصویرگران دو کشور بر روی آثار نویسندگان یک‌دیگر نیز مذاکره شد.

پایان دومین دوره طرح تابستانه

دومین طرح «تابستانه کتاب» از پانزدهم مردادماه تا سیزدهم شهریور در شهرستان‌ها و تا سوم شهریور در مراکز استان‌ها  برگزار شد که ۸۱۳ کتابفروشی از سراسر کشور در این دوره مشارکت کردند که توانستند ۴۹۸ هزار و ۷۴۹ نسخه کتاب را به ۲۰۳ هزار و ۷۶۱  نفر بفروشند.

به این ترتیب، یارانه حمایتی از کتابفروشی‌ها با حمایت موسسه خانه کتاب به ششمین ایستگاه خود رسید و موجب فروش ۱۰ میلیارد و ۷۸۶ میلیون و ۸۳۷ هزار و ۱۱۳ تومان با تخفیف ۲ میلیارد و ۱۲۳ میلیون و ۲۹۳ هزار و ۷۹۴ تومان شد.

آغاز به کار پنجمین مسابقه کتاب و زندگی

مراسم افتتاحیه پنجمین دوره مسابقه کتابخوانی «کتاب و زندگی» با محوریت کتاب دخیل عشق نوشته مریم بصیری و با یادکردی از شهید محسن حججی عصر یکشنبه ۱۲ شهریور در سازمان رسانه‌ای اوج برگزار شد.

در این مراسم که از سوی مجمع ناشران انقلاب اسلامی و موسسه شیرازه برگزار می‌شد، میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور و بازیگرانی چون امین زندگانی و علی سلیمانی حضور داشتند و از پوستر این مسابقه و چاپ جدید کتاب دخیل عشق رونمایی شد.

رونمایی از کتاب «پوتین قرمزها»

کتاب «پوتین قرمزها» شامل خاطرات یکی از افسران ایرانی نگاهبان اسرای عراقی و فرمانده جنگ روانی قرارگاه خاتم روز دوشنبه این هفته، در حوزه هنری رونمایی شد. این کتاب شامل خاطرات مرتضی بشیری به روایت فاطمه بهبودی است.

تمدید مهلت ارسال آثار به سومین جشنواره ادبی نذر شعر

روز شنبه خبری درباره جشنواره ادبی نذر شعر منتشر شد با این مضمون که آخرین مهلت ارسال اثر به سومین جشنواره ادبی نذر شعر سوم شهریور تعیین شده بود که با توجه به تقاضای علاقمندان، ۱۲ روز دیگر تمدید شد.

مهلت ارسال اثر به دبیرخانه این جشنواره تا دیروز چهارشنبه ۱۵ شهریور تمدید شده بود که دیروز این مهلت به پایان رسید.

برگزاری نخستین اردوی ادبی و محیط زیستی سپیدار

طبق خبری هم که روز یکشنبه این هفته منتشر شد، نخستین اردوی ادبی سپیدار با موضوع محیط زیست از سوی انتشارات فنی ایران و باشگاه سپیدار با حضور حدود ۵۰ دانش آموز نوجوان در باغ گیاه شناسی ملی ایران برگزار شد.

هدف از برگزاری این اردو، آموزش داستان نویسی و روزنامه‌نگاری محیط زیست به کودکان و نوجوانان علاقه‌مند و مستعدی است که در دو دوره قبل جایزه سپیدار شرکت کردند و آثارشان به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کرد.

درگذشت یکی از شاعران بزرگ قرن بیستم

جان اشبری شاعر نامدارآمریکایی که به عنوان یکی از بزرگترین شاعران قرن بیستم شناخته می‌شد، در ۹۰ سالگی چشم از جهان فروبست. اشبری در نخستین ساعات روز  یکشنبه این هفته در خانه‌اش در هادسن از دنیا رفت و هنگام مرگ ۹۰ سال داشت.

او تقریبا تمامی جوایز شعر آمریکا را در کارنامه داشت که جایزه پولیتزر، جایزه کتاب ملی، جایزه شاعران جوان ییل و جایزه مک آرتور در سال ۱۹۸۵ از جمله آنها بود.

ناامیدی ناشران بزرگ آمریکا

آسویشیتدپرس این هفته گزارشی درباره ناامیدی ناشران بزرگ بازار کتاب آمریکاست. در این گزارش آمده است: در حالی که منتقدان از انتشار کتاب جدید محسن حمید با عنوان «خروج غرب» و کتاب «لینکلن در باردو» نوشته جورج ساندرز استقبال کردند، اما تاکنون هیچ یک از آثاری که در سال ۲۰۱۷ منتشر شدند نتوانستند فروشی مانند عنوان‌های قدیمی را تجربه کنند و خاطره موفقیت کتابی مثل «داستان ندیمه» نوشته مارگارت آتوود یا «۱۹۸۴» جورج اورول را زنده کنند.

جمع بندی این گزارش این است که هر چه به ادبی‌ترین فصل سال نزدیک می‌شویم، بازار نشر آمریکا بیشتر چشم به راه انتشار کتاب‌های ادبی بزرگ است و همزمان نمی‌تواند ناامیدی‌اش را از فروش کتاب در دوران ترامپ پنهان کند.

مهر/۲۲۵

image_pdfimage_printچاپ مطلب

دیدگاه