ساعت و تاریخ انتشار: ۰۰:۰۷ پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۶
سرمقاله؛
چشمه زلال هدایت
غدیر، مهم ترین و بزرگ ترین عید، روز اکمال دین و اتمام نعمت و روز سرنوشت مسلمین در پیش است این عید بزرگ را به همه دوستداران امامت و ولایت و به همه مسلمانان راستین تبریک عرض می کنم.

پایگاه خبری ربیع/ من کنت مولاه فهذا علی مولاه

غدیر، مهم ترین و بزرگ ترین عید، روز اکمال دین و اتمام نعمت و روز سرنوشت مسلمین در پیش است این عید بزرگ را به همه دوستداران امامت و ولایت و به همه مسلمانان راستین تبریک عرض می کنم.

اکنون ۱۴ قرن از واقعه غدیر می گذرد و هنوز غدیر على، چشمه‌اى لبریز از آب حیات و دریایى موّاج از کرامت‌های انسانی و نور فروزان الهی است که دل و جان انسان را صیقل می دهد و روشن می کند. «غدیر» دریایى از باور و بصیرت، در کویر حیرت و هامون ضلالت است، تا کام جان‌ها از آن سیراب شود.

«غدیر»، یک «کتاب مبین» است، سندى براى تداوم خط «رسالت» در جلوه «امامت». «غدیر»، براى انسان امروز و دیروز و فردا و انسانهای تشنه حقیقت، چشمه زلال هدایت است، و براى ره گم‌کردگان، راهی روشنی است که به «سنّت پیامبر» منتهى مى‌شود و  غدیر، عید ولایت است.

واقعه فراموش نشدنی غدیر، یکی از حقایق تاریخ اسلام است و براستی که تداوم اسلام با غدیر پیوندی ناگسستنی دارد.

رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله در دهمین سال هجرت، زیارت خانه خدا (کعبه) را با اجتماع مسلمین آهنگ فرمود. و در میان قبایل مختلفه و طوائف اطراف بر حسب امر آن حضرت اعلان شد، و گروهی عظیم به مدینه آمدند تا در انجام این تکلیف الهى (اداى مناسک حج بیت اللّه) از آن حضرت پیروى و تعلیماتش را فرا گیرند. این حج آخرین حج پیامبر و حجت الوداع نامیده شد.

پس از آنکه رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله مناسک حج را انجام داده و با جمعیّتى که به همراه آنحضرت بودند آهنگ بازگشت به مدینه فرمودند، چون به غدیر خم (که در نزدیک جحفه است) رسیدند، جبرئیل امین فرود آمد و از جانب خداى تعالى این آیه را آورد:

یا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللّهَ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ .﴿۶۷﴾مائده

امین وحى الهى این آیه  را آورد و از طرف خداوند آن حضرت امر شد که على علیه السّلام را به ولایت و امامت معرفی و منصوب فرماید و آنچه درباره پیروى از او و اطاعت اوامر او از جانب خدا بر خلق واجب آمده به همگان ابلاغ فرماید.

در این هنگام آنها که از آن مکان گذشته بودند به امر پیغمبر بازگشتند و آنها هم که در دنبال قافله بودند رسیدند و در همانجا متوقف شدند. نماز ظهر را با همه همراهان ادا فرموند، پس از فراغ از نماز در میان گروه حاضرین  بر محل مرتفعى که از جهاز شتران ترتیب داده بودند قرار گرفتند  و آغاز خطبه فرمود و با صداى بلند همگان را متوجه ساخت و چنین فرمود:

حمد و ستایش مخصوص ذات خدا است. یارى از او می خواهیم و به او ایمان داریم‏ و توکّل ما به او است و از بدیهاى خود و اعمال ناروا به او پناه می بریم. گمراهان را جز او راهنمائى نیست و آن کس را که او راهنمائى فرموده گمراه کننده نخواهد بود.

و …تا رسیدند به این جمله که: اى مردم کیست که بر اهل ایمان از خود آنها (سزاوارتر) میباشد؟ گفتند: خداى و رسولش داناترند. فرمود همانا خدا مولاى من است و من مولاى مؤمنین هستم و اولى و سزاوارترم بر آنها از خودشان. پس هر کس که من مولاى اویم على علیه السّلام مولاى او خواهد بود و این سخن را سه بارتکرار فرموند. پس پایان خطبه، هنوز جمعیت پراکنده نشده بود که امین وحى الهى رسید و آیه ۳ سوره مائده را آورد: الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دِیناً.

در این موقع پیغمبر صلّى اللّه علیه و آله فرمود اللّه اکبر، بر اکمال دین و اتمام نعمت و خشنودى خدا به رسالت من و ولایت على علیه السّلام بعد از من، سپس آن گروه شروع‏ کردند به تهنیت أمیر المؤمنین علیه السّلام و از اینجا مولای متقیان به امامت برگزیده شد و این عید سعید بنیانگذاری گردید.و امروز به برکت قیام فرزند علی و پیروان آن مولا بیش از هر زمان غدیر زنده و پویاست و می رود تا زمینه قیام مهدی موعود(عج) را فرام آورد تا عدالت علوی جهان گستر گردد و غدیر به هدف نهایی که حاکمیت امامت است نائل آید.

انتهای پیام/

image_pdfimage_printچاپ مطلب

دیدگاه