به گزارش پایگاه خبری ربیع، برجام فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشت، مذاکرات طولانی، تدوین برجام، تصویب برجام، راستی‌آزمایی‌های آژانس اتمی و اینک خروج و نقض برجام. حقوق بین‌الملل عمومی روزهای این چنینی را کمرنگ‌تر دیده است و منوط به مسئولیت بین‌المللی شده است اما کشوری مثل آمریکا و رئیس جمهوری مثل ترامپ قواعد را سخت می‌پذیرند.

ترامپ بالاخره تکلیف خود را با «توافق بد» مشخص نمود و از آن خارج شد. اقدام وی تنها با حمایت شمار اندکی از رژیم های منطقه ای از جمله رژیم صهیونیستی ، عربستان ، بحرین و امارات مواجه شد. رژیم سعودی همواره مخالفت خود را با ایران نشان داده است. با خروج آمریکا از برجام، رژیم سعودی تصور می‌کند ایران در منطقه تضعیف می‌گردد، رژیم سعودی اکنون هم تصور می کند با خروج یک جانبه ترامپ و اعمال تحریم علیه ملتی که ۴۰ سال تحت تحریم‌های واشنگتن قرار داشته و رشد کرده‌اند، فرصت مناسبی فراهم شده تا بار دیگر تلاش برای تضعیف نقش ایران در منطقه و جهان را تجربه کند. عربستان به جای رقابت مثبت و همکاری روش خصمانه را برگزیده است و به هر دری می‌زند تا ایران آسیب ببیند. اما دولت و ملت ایران بعد از انقلاب همواره تحریم بوده‌اند، بنابراین بازگشت تحریم‌های پس از خروج آمریکا چندان اهرم فشار جدیدی نیست.

عربستان به جای طراحی نقشه برای تضعیف همسایه‌اش، بهتر بود کمی به فکر خودش هم باشد. موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین “جنبش انصارالله” خواب را از چشم سعودی‌ها ربوده است. اکنون تقریبا تمامی شهرهای عربستان در تیررس موشک‌های یمنی قرار دارد و تنها یک تصمیم سیاسی از سوی انقلابیون یمنی می‌تواند بخش عمده‌ای از گردش انرژی در منطقه و جهان را با خطر روبرو کند. کاهش قیمت نفت و هزینه های سرسام آور ماجراجویی های ولیعهد جوان سعودی در یمن و سوریه، سعودی ها را با بدترین وضعیت اقتصادی در دهه های اخیر روبرو کرده است.

image_pdfimage_printچاپ مطلب