به گزارش پایگاه خبری ربیع، السلام علیک یا اباعبدالله
فردا، روز اول محرم‌الحرام است. با عرض تسلیت روزهای حزن و اندوه اهل بیت علیهم‌السلام به همه پیروان امامت و ولایت، به مناسبت این ماه مهم و ارزشی که فوق همه ارزش‌ها دارد، کوتاه مطلبی تقدیم خواهیم داشت.
از چند روز گذشته مردم مسلمان ایران‌زمین و حتی دیگر کشورها به استقبال دهه محرّم و عزاداری امام حسین(ع) رفتند و با نصب پارچه‌ها و پرچم‌های سیاه آمادگی خود را برای بزرگداشت یاد سالار شهیدان و شهدای کربلا اعلام کردند. این روزها به هر کوی و برزنی گذر بیفتد، پرچم عزای حسین(ع) به چشم می‌خورد و این، همان چیزی است که امام خمینی بر آن صحه گذاشتند که این محرّم و صفر است که اسلام را زنده نگه‌داشته است به‌راستی آیا اگر این عزاداری‌های خانگی و کوچه و خیابان و مسجد و حسینیه و… نبود، اسلام می‌توانست به آوازه امروزی برسد و سرتیتر اخبار جهان شود و کاخ‌های ظلم و ستم را بلرزاند؟
پرچم عزاداری حسین(ع)، پرچم حیات اسلام است. پرچم حیات و تأثیرگذاری تشیع در عالم بشری است و پرچم امید به عدالت‌گستری در عالم. ماه محرم به دلیل اتفاقاتی که در آن رخ داده است، نزد همه مسلمانان جهان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. ماه محرم یا محرم‌الحرام نخستین ماه تقویم اسلامی (هجری قمری) و به اعتقاد مسلمانان ازجمله‌ ماه‌های حرام است. شیعیان در این ماه به عزاداری برای امام حسین(ع) و یارانش می‌پردازند.
اما درباره خون حسین علیه‌السلام و یارانش؛ در روایات امام قائم را منتقم خون حسین علیه‌السلام و خون‌های به ناحق ریخته‌شده تاریخ معرفی کرده‌اند؛ چنانچه در دعای ندبه می‌خوانیم: «أین الطّالب بدم المقتول بکربلا» و در زیارت عاشورا این مطلب آرزویی است که این‌گونه بیان شده است: «ان یرزقنی طلب ثارک مع امام منصور من أهل بیت محمد (ص)»؛ امام باقر علیه‌السلام نیز می‌فرمایند: «القائم منّا اذا قام طلب بثأر الحسین»؛ «امام زمان(ع) پس از قیام به طلب خون ابی‌عبدالله خواهد بود.»
پس روشن است که نام‌گذاری امام عصر(عج) به «منتقم» نیز به دلیل همین قیام برای خونخواهی است. امام مهدی(عج)، منتقم همه خون‌های به ناحق ریخته‌شده و منتقم تمام ظلم‌هایی است که در تاریخ عالم صورت گرفته است؛ حتی اگر ظلمی توسط قابیل به‌هابیل شده باشد. امام مهدی(عج) پاسخ‌دهنده تمام ظلم‌هایی است که به بشر شده است؛ یعنی وقتی حق نمایان شود و امام مهدی(عج) سراسر هستی را به قرب خدا بکشاند، در این صورت پاسخ دندان‌شکنی به تمام ظلم‌های انباشته در طول تاریخ داده است.
اهل باطل دست به دست هم داده‌اند تا حق نمایان نشود؛ ولی امام مهدی(عج) حق و حقیقت را به تمام هستی ارزانی خواهد داشت. شاید رمز و راز تلاش دشمنان انقلاب اسلامی هم این باشد که این انقلاب، مقدمه و زمینه‌ساز انقلاب مهدی(ع) است و از همین می‌ترسند؛ بنابراین مانع‌تراشی می‌کنند تا کار را به تأخیر بیندازند. امام مهدی(عج)، منتقم واقعی جریان کربلا دانسته شده است؛ زیرا انحراف در حاکمیت را از بین می‌برد و رهبری جامعه در دست معصوم قرار می‌گیرد و حاکمیت از اهل باطل گرفته می‌شود؛ این، همان چیزی است که امام حسین(ع) به خاطرش قیام فرمود و در جهت آن به جهاد و مبارزه پرداخت تا انحراف را اصلاح و حق را جایگزین باطل کند. وقتی از امام محمدباقر(ع) می‌پرسند چرا فقط به آخرین حجت الهی «قائم» گفته می‌شود، آن حضرت در پاسخ می‌فرمایند: چون در آن ساعتی که دشمنان جدم امام حسین(ع) را به قتل رساندند، فرشتگان با ناراحتی در حالی که ناله سرداده بودند، عرض کردند پروردگارا، آیا از کسانی که برگزیده و فرزند برگزیده تو را ناجوانمردانه شهید کردند، درمی‌گذری؟ در پاسخ خداوند به آنان وحی فرستاد ای فرشتگان من، سوگند به عزت و جلالم از آنان انتقام خواهم گرفت، هرچند پس از مدت‌زمان زیادی. آنگاه خداوند متعال نوری شبیه به ‌فرزندان امام حسین(ع) را به آنان نشان داد و پس از اشاره به یکی از آنان که در حال قیام بود، فرمود: با این قائم از دشمنان حسین(ع) انتقام خواهم گرفت.
اکنون محرم و روزهای عزای حسینی آغاز شده است و مهدی(عج) خود عزادار و میزبان عزداران حسین‌ است؛ از خدا بخواهیم ظهور منتقم را برساند و حق و عدالت عالم‌گستر شود و بشر طعم شیرین برادری و اخوت و عدالت و محبت را به‌درستی بچشند و نفسی پاک در هوای پاک از هر جهت بکشند. آری، منتقم خون حسین خواهد آمد.