به گزارش پایگاه خبری ربیع، انتخابات پاکستان سبب ناامیدی عربستان و هم‌پیمانانش شد. همان‌گونه که «عبدالباری عطوان» گفته است؛ مقامات سعودی به دلیل شکست حزب هم‌پیمانشان، «مسلم لیگ» به رهبری «نواز شریف»، در انتخابات پارلمانی پاکستان و پیروزی دشمن سرسختش «عمران‌خان»، بازیکن سابق کریکت که تمایلی به دوستی با عربستان ندارد و با هرگونه نقش‌آفرینی کشورش در جنگ یمن مخالفت می‌کند و به برقراری روابط قوی با ایران چشم دوخته است، در حالتی از نگرانی به ‌سر می‌برند. به نظر می‌رسد نگرانی بزرگ‌تری نصیب آمریکا و رژیم صهیونیستی شده است؛ زیرا عمران‌خان مانند اسلافش عروسک خیمه شب‌بازی نخواهد بود. وی در بیان سیاست‎هایش جدیت دارد و مخالف مداخله‌گری در امور کشورش و همچنین منطقه است.
با وجود روابط دوستانه پاکستان و ایران، پاکستان همواره متحد عربستان بوده است. نواز شریف و نزدیکان او بر این عقیده هستند که ‌آینده عربستان سعودی در اختیار آل سلمان بوده و ‌منفعت پاکستان در تحکیم روابط با این خاندان محقق ‌می‌شود. عربستان بر این باور بوده است که می‌تواند از همسایگی و نزدیکی پاکستان به ایران برای پیشبرد اهداف شومش بهره ببرد؛ اما تاکنون روابط ایران و پاکستان دستخوش تحولی به سود عربستان نشده است.
با توجه به ناامنی پاکستان به دلیل وجود گروه‌های تروریستی در مرزها، ایران به لحاظ دیپلماسی نظامی در پاکستان موفق بوده و توانسته است راه‌های مقابله با آن را به پاکستان انتقال دهد؛ زیرا امنیت ایران با همسایگانش پیوند خورده است.
با توجه به رویکرد نخست‌وزیر جدید پاکستان ظاهرا شاهد افزایش ارتباط این دو کشور خواهیم بود. ظاهرا عمران‌خان در تئوری سیاست‌هایش قصد دارد فعالانه حضور یابد. عمران‌خان گفته است تلاش خواهد کرد نقشی مثبت و سازنده در بهبود روابط دو همسایه پاکستان (ایران و عربستان) بازی کند.
عمران‌خان در بازسازی افکار عمومی می‌خواهد مفهوم صلح‌دوستی را سرآغاز روابط سیاسی‌اش قرار دهد. روابط مثبت و دوستانه ایران و همسایگانش سبب پیشرفت و آرامش بیشتر منطقه خواهد شد.