به گزارش پایگاه خبری ربیع، امام جواد(ع) یکی از ارکان مهم دفاع را شناخت دقیق دشمن می‌دانند و می‌فرمایند: «من لم یعرف الموارد اعتیه المصادر»؛ «کسی که نقشه‌ها و مواضع کلیدی دشمن را نشناسد، در رسیدن به هدف عاجز است.»
دشمن‌شناسی، یکی از ضروریات برای همه است. هر شخص و ملت و کشوری باید دشمن خود را بشناسد و از برنامه‌های او آگاه شود تا بتواند خود را در مقابل توطئه‌های او بیمه کند. دشمن را باید شناخت، نقشه‌اش را خواند و خود را در مقابل او تجهیز کرد.
امام علی(ع) درباره دشمن‌شناسی می‌فرمایند: کسی که در برابر دشمنش به خواب رود (از او غافل باشد)، حیله‌های غافلگیرانه دشمن او را از خواب بیدار می‌کند. مقام معظم رهبری در دیدار پنجشنبه با اعضای مجلس خبرگان فرمودند: هدف دشمن در جنگ رسانه‌ای، ایجاد اضطراب، یأس و بدبینی در مردم اسـت.
غفلت از برنامه‌های دشمن مساوی با خسران و گرفتاری‌های زیاد خواهد بود. چنانچه فواید فراوانی با دشمن‌شناسی درست نصیب هر شخص یا ملتی می‌شود؛ ازجمله: کشف توطئه و تاکتیک‌های دشمن، تشخیص حق و باطل، آمادگی برای سرکوب تحرکات دشمن، غافلگیرنشدن و بستن راه نفوذ دشمن، اتخاذ تصمیم درست در مواقع بحرانی، عدم اهمال‌کاری و کوچک‌شمردن دشمن، کشف ضعف‌ها و قوت‌های خود و دشمن، بیداری و هوشمندی و آینده‌نگری در برابر دشمن، استقامت و صبر در مسیر حق، گرفتار و تحت تأثیر اکاذیب، شایعات، افترا، تحریف و تهمت دشمن واقع‌نشدن، پیروزی، اتحاد و همدلی در برابر دشمن، برخورد فعالانه با دشمن نه برخورد منفعلانه، مدیریت حوادث و استفاده بهینه از امکانات و استعدادها، همکاری‌نکردن با دشمن، معرفی و پرده‌برداشتن از چهره دشمن و خلاصه خواسته یا ناخواسته آب به آسیاب دشمن نریختن.
اکنون و در این روزها تلاش‌های هدفمند دشمن، بزرگ‌نمایی مشکلات اقتصادی و معیشتی جامعه ما و آدرس غلط ‌دادن درباره منشأ این مشکلات و راه‌حل آنهاست. تردیدی نیست که امروز جامعه ما با مشکلات ملموس اقتصادی و معیشتی روبه‌روست و فارغ از آمارها و نمودارها، گرانی و تورم، کاهش ارزش پول ملی و افزایش فاصله طبقاتی را به وضوح مشاهده و کاملا درک و لمس می‌کند و کسی هم نیست که این مشکلات را نبیند یا انکار کند. در مواجهه با این واقعیت تلخ، رفتار دشمن چگونه است؟ بی‌تفاوت و منفعل یا کاملا فعال و کنشگر؟ مشاهده عملکرد و مواضع دولتمردان نظام سلطه، رسانه‌های وابسته به جبهه دشمن و امتداد این جبهه در داخل کشور، واقعیت دیگری را در کنار این واقعیت تلخ نمایان می‌سازد و آن، برنامه‌ریزی و تلاش بی‌وقفه برای حداکثر بهره‌برداری از این شرایط است. نخستین رفتار دشمن در این‌باره، دمیدن در این مسئله و بزرگ‌نمایی آن است. در باره واقعیت مشکلات اقتصادی و معیشتی موجود، برنامه دشمن، تشدید شرایط و خسته‌کردن مردم است. اقدام دشمن در این وضعیت، عملیات روانی است؛ به گونه‌ای که تلاش می‌کند بر نگرانی‌ها و مخاطرات مردم بیفزاید و از طریق فضای مجازی و سایر رسانه‌های در اختیار بر مردم تأثیر شدید بگذارد. دشمن با استفاده از عوامل نفوذی خود در به‌هم‌زدن بازار و تشدید شرایط نیز فعال است؛ این اقدام دشمن در مقطع کنونی است. کمیاب یا نایاب و درنتیجه گران‌شدن بعضی کالاها و اقلام مانند لوازم خانگی، پوشک، مواد شوینده و … در مواقع خاص که موجب عصبانی‌شدن مردم می‌شود، ازجمله اقدامات واقعی و مکمل عملیات روانی است که دست‌کم باید به آن مشکوک بود. حالا اینجا هم مسئولان باید مراقب باشند و از این‌گونه پدیده‌های کاذب جلوگیری کنند و هم مردم.
کار دیگر دشمن، تحریک و تهییج مردم به واکنش‌های میدانی است که در گذشته نمونه‌هایش را مشاهده کرده‌ایم. آدرس غلط دادن درباره ریشه و منشأ مشکلات و گرانی‌ها و احتکار و کمبودها و راه‌حل آنها، کار و تلاش دیگر دشمن است که باید آن را شناخت. در شرایطی که مردم با یک مشکل واقعی، ملموس و فراگیر درگیر هستند، معرفی‌کردن یک نهاد یا یک مقام به عنوان مقصر و همچنین ارائه راه‌حل غلط می‌تواند بسیار مخرب باشد. دشمن امروز تلاش می‌کند برای معرفی مقصر وضعیت کنونی آدرس غلط بدهد و راه‌حل را هم معطوف به بیرون مرزها و صرفا مرتبط با سیاست خارجی نظام کند. اظهارات مقامات رسمی آمریکا و رژیم صهیونیستی، محورهای کاری رسانه‌های بیگانه و متأسفانه مواضع برخی دلبستگان و احیانا وابستگان داخلی به بیگانگان، پر است از چنین القائاتی؛ توزیع بی‌برنامه، نابخردانه و مشکوک سکه، تصمیمات غلط و دور از انتظار درباره ارز، سوءاستفاده‌ها در ماجرای ثبت سفارش خودرو و گوشی همراه و سایر واردات، سرگردانی نقدینگی افسانه‌ای و بدهی‌های سرسام‌آور بانکی و ده‌ها مورد ریز و درشت دیگر، مواردی است که مسئولان مجری، تقنینی و نظارتی و قضایی باید در قبال آنها پاسخگو باشند و هیچ مقام دیگری مسئولیتی ندارد که البته در این بین دشمن با آدرس غلط دادن تلاش در انحراف افکار عمومی دارد.
اندکی تأمل و دقت و پرسشگری خردمندانه در آنچه دشمن یا رسانه‌های وابسته به صراحت می‌گویند، یا توسط کانال‌ها و گروه‌های نامعتبر مجازی تولید و توزیع می‌شود یا امتداد داخلی جبهه بیگانه مدعی می‌شود، کافی است تا رفتار دشمن را در این موضوع به‌درستی بشناسیم و در برابر آن واکنش درست و بهنگام داشته باشیم.