به گزارش پایگاه خبری ربیع،به منظور پاسداشت ایام ا… دهه فجر  نشست مطبوعاتی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان با حضور خبرنگاران رسانه های مختلف برگزار شد

 مدیر کل بنیاد مسکن استان اصفهان در این نشست به تشریح فعالیت های بنیاد مسکن  استان  در سال ۹۶ پرداخت.

غلام حسین خانی مدیر کل بنیاد مسکن استان اصفهان در خصوص برنامه های در دست اجرا و یا انجام شده توسط بنیاد مسکن گفت :در مسکن شهری:

تعداد واحدهای مسکونی شروع شده به منظور ساخت در سال ۹۶ ((۵۱۶ واحد))،واحد های مسکونی نیمه تمام که در سال ۹۶ در حال احداث بوده اند ۲۴۲۶ واحد ، مجموع واحد های مسکونی در دست احداث ،۲۹۴۲ واحد وپیش بینی ساخت واحد های مسکونی در سال ۱۳۹۷((۸۷۸ واحد))  می باشد.

در  مسکن روستایی:

سهمیه سال  ۱۳۹۵ در خصوص تسهیلات ویژه بهسازی مسکن روستایی، ۹۸۵۰فقره با اعتبار تسهیلات ۱۸۳۰ میلیارد ریال با نرخ ۴ و ۵ درصد میباشد که تاکنون ۶۲۲۶ فقره با اعتبار ۲۰۰/۱۱۵۰میلیارد ریال از این تسهیلات پرداخت شده است.کل واحد های روستایی تحت پوشش تسهیلات بهسازی مسکن روستایی نیز ۶۳۹۳۳ واحد می باشد .

برنامه های در دست اجرای بنیاد مسکن استان اصفهان به شرح زیر می باشد :

ردیف عنوان ازابتدا تا پایان سال۹۵ دردست اجرا درسال۹۶
۱ طرح سنددا کردن خانه های روستائی وشهری ۲۰۲۳۴۹ ۷۶۵۱
۲ صدور پروانه ساختمان روستائی ۳۱۲۲۶ ۴۷۷۸
۳ طرح بهسازی بافت باارزش روستائی ۷ ۲
۴ تهیه طرح ساماندهی سکونتگاه های روستائی ۱۹  
۵ بازسازی مناطق آسیب دیده از حوادث طبیعی در سطح استان ۵۰۰ میلیاردریال ۳۶۵ میلیاردریال

در حوزه عمران روستایی:

تعداد کل روستاهای بالای ۲۰ خانوار مطابق سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر ۹۳۵ روستا

تعداد کل روستاهای بالای ۲۰خانوار دارای طرح هادی مصوب برابر ۸۹۵ روستا

تعداد کل روستاهای بالای ۲۰ خانوار نیاز به طرح هادی برابر ۴۰ روستا

بازنگری طرح هادی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به تعداد ۳۵۱ روستا

اجرای طرح هادی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به تعداد ۶۹۸ روستا

اجرای طرح بهسازی بافت با ارزش روستایی در سال ۹۶ دو روستا شامل روستای ابیانه و روستای نشلج

اجرای طرح بهسازی روستاهای هدف گردشگری ، روستای خفر از توابع بخش پادنا شهرستان سمیرم با توجه به تصویب اعتبارات استانی و ملی در سال جاری در دست اقدام می باشد

در حوزه عمران روستایی:

از بدو شروع عملیات صدور اسناد، برای ۲۱۰هزار واحد مسکونی روستایی و شهری ۲۳۰ هزار جلد و برگ سند مالکیت املاک روستایی و شهری صادر و تحویل متقاضیان گردیده است .

از ابتدای سال ۹۶ تاکنون تعداد ۷۶۵۱ برگ سند شهری و روستایی با کمک همکاران ادره ثبت اسناد و املاک استان صادر و تحویل مالکین گردیده است و تا پایان سال ۹۶ ده هزار سند آماده تحویل می گردد.

همچنین در پی فرمایشات مقام معظم رهبری و شعار سال ۹۶ ((اقتصاد مقاومتی-تولید- اشتغال)) اداره کل ثبت اسناد و املاک و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور اجرایی نمودن این امر مقرر گردید جهت آگاهی بیشتر و توجیهه مردم در راستای تثبیت مالکیت و پیشگیری از مهاجرت از روستا و شهرهای کوچک و عدم گسترش بافت ناکارآمد و استفاده از تسهیلات بانکی و غیره اقدامات لازم با همکاری دو اداره انجام تا بتوان در سال ۹۶ بالاترین خدمت رسانی را با صدور اسناد مالکیت به مردم عزیزمان داشته باشیم .

اجرای عملیات آسفالت با استفاده از قیر رایگان:

از سال ۹۴ تاکنون مقدار حدود ۴۹۰۰۰ تن قیر رایگان به استان اصفهان اختصاص یافته که در ۲۴ شهرستان استان،برای تعداد ۲۷۴ روستا عملیات اجرای آسفالت معابر داخل بافت روستاها به مساحت ۲/۳۱۸/۴۰۰ متر مربع و به طول حدود ۳۰۰کیلومتر و به عرض حدود ۷/۵ متر انجام پذیرفته است.

همچنین بر اساس بند (ه)تبصره قانون بودجه سال ۹۶ در فاز اول با توجه به تخصیص مرحله سوم مقدار  ۶۸۴۷تن قیر تا پایان دیماه ۹۶ برای اجرای آسفالت معابر روستاهای سطح استان تامین و در ۱۱۰ روستا تاکنون عملیات اجرای آسفالت انجام

و یا درحال اقدام می باشد .

در سال ۹۶ سهمیه قیررایگان بنیاد مسکن برای کل کشور ۴۰۰.۰۰۰ تن بوده است وسهمیه استان اصفهان ۷۸۴۵ تن مقرر گردید که از سال ۹۴ تا کنون به ۵۱۰ روستا قیر رایگان داده شده است که به منظور آسفالت معابر از آن استفاده شده است.

طرح مسکن مهر برای شهرهای زیر۲۵ هزار نفر مطابق جدول زیر می باشد

الف) تعداد شهرهای زیر۲۵هزارنفراستان:۸۴ ب) سهمیه استان: ۲۷۶۰۵
ج) تعدادمعرفی شدگان به بانک: ۲۷۶۰۵ د) تقسیط وام: ۲۶۷۵۳
هـ) تعداد واحدهای دردست اقدام: ۳۹۵ و) تعدادواحدهای اتمام یافته: ۲۷۱۹۸

غلام حسین خانی در این نشست در خصوص فعالیت های بنیاد مسکن اصفهان در کمک به زلزله زدگان کرمانشاه گفت:

واحد های مسکونی که به صورت صد در صدی تخریب شده اند اسکان موقت شدند.

از ۶۳۳۱ واحد تخریبی به ۵۲۷۹  کانکس و یا به انها  کمک بلاعوض داده شده است

غیر از  پوشاک وخوراک ،پتو … بیش از ۱۰۰۰ کانکس از طرف مردم استان اصفهان اهدا شد.

تعدادی از کانکس های اهدایی از طرف کارخانه جات استان اصفهان بود که به تنهایی ۲۶۰ کانکس از طرف مجتمع فولاد مبارکه در شهر سرپل ذهاب و روستاها اهدا شد.

تخریب و آواربرداری واحدهای ۱۰۰درصد تخریبی رایگان انجام می گیرد. هزینه نظام مهندسی و پروانه ساخت از شهرداری توسط دولت تامین می شود(برای هر واحد تا ۱۰۰متر مربع رایگان است)

نظارت عالیه بر ساخت و ساز بر عهده نظام مهندسی و بنیاد مسکن استان اصفهان انجام میشود.

هم اکنون آزمایشگاه های مختلفی جهت آزمایش جوش،بتن، مصالح ساختمانی و… در مناطق زلزله زده مستقر شده اند  که نوع خاک و…. مورد آزمایش قرار داده و نظام مهندسی نیز بر فعالیت آن ها نظارت دارد.

وی در خصوص نقش استان اصفهان در کمک به زلزله زدگان گفت:

هم اکنون ما دو ستاد در شهر سرپل ذهاب مستقر کردیم و ۷۰ نفر از پرسنل بنیاد مسکن استان اصفهان در شهر سرپل ذهاب مستقر هستند که در رشته ها ی فنی تخصص داشته و کار ساخت را در آن ستادها پیگیری می کنند.

یکی از این ستادها مربوط به واحدهای تعمیری است و ستاد دیگر نقش خود را برای واحدهایی که نیاز به احداث دارند ایفا می کند

۴ ستاد فرعی نیز به منظور پیگیری وضعیت کار واحدهای تعمیری و واحدهای ساخت و ساز به زودی مستقرخواهند شدکه به واحدهای ستادی و تعمیری کمک می کنند.

روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان